Siyah Sanat Sayı: 8
% 10indirim

Siyah Sanat Sayı: 8

Nisan 2015
  • 8,00 TL7,20 TL

    hopi kampanyası
    0,36 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Sunuş

 

Merhaba.

Bir gazetenin sayfaları arasında hayat bulan Siyah Sanat, yürüyüşüne devam ediyor. Müstakil bir yayın olarak 8. sayısına ulaşan dergi, sanata doğru atılmış siyah, yeni ve başka bir adım olarak dikkatleri çekti.

Bu kısa yolculuğunda Ümit Aktaş, Süreyya Su, Selçuk Küpçük, Sadık Yemni, Emre Arolat gibi isimleri misafir etti sayfaları arasında. Şiirden hikâyeye, mimariden fotoğrafa, sinemadan tiyatroya; kitaplara, müziğe, matematiğe, tarihe uzanan bir yelpazede sanatın nabzını tutmaya çalıştı. Yerleşik sanat anlayışlarıyla iktifa etmedi, geleneksel eserlerimize yöneldi; estetiği zamanın, gücün ve iktidarın egemenlik sahasının dışında da aradı. Tüm bu çabalar elbette ki taze ve yeni. Ötekinin sanatına aslında düşüncesine, daha doğrusu hayatına yöneltti bakışını ve yöneltmeye devam edecek. Çünkü Siyah Sanat, egemen olanın sanatının muhalifini, ötesini, uzağını bulmak için yola çıktı.

Siyah Sanat, tasarım ve biçimiyle de sürekli yenilenen ve arayan bir dergi. Yazar kadrosu bile statik bir yapı göstermiyor. Heyecan, değişim, var olanla yetinmeme ve arayış dergiye bu zamana kadar karakter kazandıran kavramlar. Okuyucular olarak sizlerin de daima katkısına hazır.

Bu sayıda Arap şair Nizar Kabbani üzerinden Nurullah Turan, klasik şiir bağlamında Yasin Şen şiiri anlamaya çalıştı. Âgâh Safâ ise Türk şiirinin istikbaline yöneldi. Dali’yi Nihal Yormaz, Tevfik Fikret’i Sezgül Karcıoğlu,  Hasan Sabbah’ı ise Yusuf Yavuzyılmaz yazdı. Kafamda Bir Tuhaflık ve Dönüşüm bu sayının kitapları. Ayrıca tasvirin Şark geleneğinde yankısı ve bir mesele olarak tüketim, bu sayının diğer konuları.

Her sayı, saklı kalmış düşünce ve duyguların ortaya çıkarıldığı bir kazı çalışmasıdır. Yeni sayılarda görüşmek üzere.

İyi okumalar.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.