Socrates - Sayı 1

Socrates - Sayı 1

Düşünen Spor Dergisi (Nisan 2015)
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Bu ortamdan bıkan, uygar, akılcı, kültür meraklısı spor hastalarına yalnız olmadıklarını gösterecektir bu dergi. Hatta, bilakis, onlar çok fazlalar. Derginin 18.000 adet gibi dergicilik için iddialı bir rakamla piyasaya çıktığı ilk gün baskısının hemen hemen tükenmesi de bunu gösteriyor.”

Can Yayınları’nın yeni spor dergisi Socrates,  Nisan 2015 itibariyle yayın hayatına başladı. “Düşünen Spor Dergisi” sloganıyla yola çıkan Socrates, her ayın ilk haftasında raflarda olacak ve Türkiye genelinde gazete bayileri ile kitapçılarda satışa sunulacak.

Caner Eler'in yayın yönetmenliğini üstlendiği derginin ilk sayısında yazılarıyla Mehmet Demirkol, Kaan Kural, Harun Tekin, Bağış Erten, Attila Gökçe, Mert Aydın, Tanıl Bora, Banu Yelkovan, İbrahim Altınsay, Uğur Vardan ve Doğu Yücel gibi isimler yer alıyor.

Can Öz, Socrates Dergi’nin nasıl vücuda geldiğini şu sözlerle anlatıyor: “Dergi edebiyat meraklısı spor hastaları tarafından yaratıldı. Edebiyat ve sporu aslında birleştirmiyor; edebiyat ve sporun, zaten bütünleşik olduğunu düşünüyor. Yani, edebiyatçılardan spor, sporculardan edebiyat yazıları bekleyebilirsiniz.

Bu ortamdan bıkan, uygar, akılcı spor hastalarına yalnız olmadıklarını gösterecektir bu dergi. Hatta, bilakis, onlar çok fazlalar. Derginin piyasaya çıktığı ilk gün baskısının hemen hemen tükenmesi de bunu gösteriyor. Bağış Erten’e, bu muhteşem projeyi Can Yayınları’na önerdiği ve bu olağanüstü insanlarla birlikte çalışma şansını bize sunduğu için müteşekkirim.”

İlk sayının sürprizi ise Uğur Yücel'in çocukluk kahramanı Muhammed Ali'yi anlattığı yazısı ve Nejat İşler ile Akif Kurtuluş'un mahalle maçlarındaki gibi adım alışarak kurdukları kadrolar… Ayrıca yönetmen Onur Ünlü’nün Onur Erdem’e verdiği röportaj da uzun süre konuşulacak türden!

 

Muhammed Ali olmak isteyen Uğur Yücel!

Muhammed Ali’nin hikayesi, bu topraklardaki birçok çocuk için ilham vericiydi. Uğur Yücel de bunlardan biriydi.  Yücel, olmak istediği Ali’yi Socrates’e yazdı. İşte o yazıdan küçük bir bölüm:

“Okul bitti. Tatil sonu! Leon Spinks’le ikinci maç. Sabaha karşı Avusturyalı kız arkadaşlarımızlarla beraber cin, vermut ve tabii kanyak, ne varsa içip maçı bekliyoruz. Ali artık eski Ali değil. Ama maçı kazanıyor ve hepimizde durgun bir his bırakıyor maç... Kızlar bizden daha heyecanlı. Ama biz Clay’in sahnede arı gibi vızıldadığını bilenler için gözle görülür bir sonuç... Yıldız kayıyor! Askere gittim. Askerde tek kişilik gösterilere hazırlandım. Antrenmanımı yaptım. Dönüşünde darbe. Devrim bitti. Herkes ya kayboldu, ya hapislere düştü ya da kaçtı... Kalakaldık yapayalnız. Sonra benim hiçbir zaman benimseyemediğim ama adıyla sanıyla yıldızlık yıllarım başladı. Babaların oğullarını çocuk yaşta futbolcu yetiştirdiği bir zaman, benim babam sahne için arkamdan itmişti. Karanlıklardan sağ olarak çıktım, spotların aydınlığına geçtim. Tek başıma.

Ali olmak isterken Veli olduk. Benim son maçım nerede ne zaman olacak bilmiyorum. Ama hâlâ bu yaşta arada yalnız kalınca parmak uçlarımda hafif bir dansla havaya seri yumruklar atarım...”

 

İlk dersimiz: ‘Kahramanlar’

‘Kahramanlar’ dosyası ile yayın hayatına başlayan dergide ayrıca, Nobel ödüllü Gabriel Garcia Marquez’in 1955 yılında kaleme aldığı Kolombiya Bisiklet Turu yazısı ile birlikte Fernando Muslera, Aydın Örs ve Svetislav Pesic’in söyleşileri bulunuyor.

Derginin kurumsal kimliği ve tasarımını TBWA\Istanbul hazırlarken, kreatif direktörlüğünü Volkan Karakaşoğlu ve Hüseyin Sandık üstleniyor.


Günümüzde spor o kadar basitleştirildi ki sporun her alanı insanların içlerindeki hayvani duyguları sergileme alanına dönüştü. İnsanlara bu durum sorulduğunda ise sporun insanların içinde biriken negatif enerjiyi ya da streslerini atma alanı olduğunu ve bununda başka bir şekilde atılamayacağı cevabı alınıyor. Socrates Sayı 1 dergisinin ilk baskısının 18.000 gibi bir dergiye göre oldukça yüksek bir rakam olmasına rağmen daha basıldığı gün neredeyse tükenmesi sporda kişilik arayan insanlar olduğunu da göstermektedir. Bu dergi, bir spor dergisi olup, sporda aklı, uygarlığı ve kültürü arayanların dergisidir. Her ay çıkması planlanan bu dergi, 2015 Nisan ayı itibariyle bir dergi için çok yüksek sayılabilecek bir tirajla yayın hayatına başlamıştır. Socrates Sayı 1 dergisi düşünen bir spor dergisi olduğu için adını da ünlü düşünür Socrates’ ten almıştır. Okurlar, bu dergiyi kitapçılarda bulabileceği gibi gazete bayilerinde de bulabilir. Bu dergide yer alan yazar kadrosu insana şapka çıkarttırır. Bu dergi sadece spora ilgi duyan insanlara değil, aynı zamanda edebiyata ilgi duyan insanlara da hitap etmektedir. Bir zamanlar edebiyat ve spor iç içe geçmiş iken zamanla izlenen yanlış politikalar ile birbirinden ayrıştırılmıştır. Aslında edebiyatçılar ara ara spor, sporcularda ara ara edebi eserler yazabilirler. Socrates Sayı 1 dergisi ile sporda çağdaşlığı yakalamak isteyenler, yanlarında yer alan insan sayısının tahminlerinin üzerinde olduğunu görünce sevinecek ve yitirmek üzere oldukları umutları daha gür bir şekilde yeşerecektir. Bu derginin ortaya çıkış serüveninde edebiyatçıların payı ise yadsınamaz. Bu derginin ilk sayısının okurlar için en büyük sürprizi ise Muhammed Ali’nin anlatıldığı Uğur Yücel’in yazısı olacaktır. İnsanların sportif faaliyetlere olan bakış açısının değişmesinde bu dergi önemli bir rol oynayacaktır. Bu ve piyasada yer alan bu tarz dergilere sahip çıkıldığı sürece Türk sporu hiçbir zaman gerileme kaydetmeyecek, aksine yakalayacağı sportif başarılarla ve spora felsefi bir bakış açısı kazandırmasıyla hep bir adım önde olacaktır. Gençleri, bilinçli bir şekilde sportif faaliyetlere yönlendirmek ve onlara spor ahlakını kazandırmak için bu dergiden rahatlıkla istifade edilebilir.
Yorum Sayısı: 1

Socrates, sporseverlerin büyük ilgi göstereceği bir dergidir. Daha ilk sayısıyla birlikte sözde değil, gerçekte düşünen bir spor dergisi olacağının sinyallerini vermiştir. Dergi, bu sayısında futbol hakkındaki yazılarıyla futbol kültürünüzü geliştirecektir. Ayrıca günlük gazetelerde yer alan spor sayfaları insanları, özelliklede futbol hususunda holiganlığa varacak derecede fanatikliğe sürüklemektedir. Bu dergide ise fanatiklik yerine insanlara spor konusunda soğukkanlılık ve olgun davranış...devamını oku

H
Halit Boz  -   27.06.2016