Sokrates Öncesi ve Sonrası

Sokrates Öncesi ve Sonrası

Öncesi ve Sonrası
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Büyük İngiliz klasikçisi Francis Macdonald Cornford'un 1932 yılının Ağustos ayında Yunan felsefesi üzerine Cambridge Üniversitesi'nde verdiği dört konferans metninden oluşan bu minik kitap o kadar sevilmiş, o kadar çok okuyucu bulmuştur ki İngiltere'de bugüne kadar yirmi beş baskı yapmıştır.


Sokrates kimdi? Batı uygarlığı için kamil insan, bilge filozof modeli mi, yoksa Yunan düşüncesinin doğacı temellerinden ayrılarak mistisizm içinde kaybolmasına yol açan kişi mi? Verdiği dört konferansta Cornford Sokrates'in Eski Yunan ve tüm Avrupa uygarlığı içindeki emsalsiz yerinin nedenlerini büyük bir açıklıkla, basit bir dille ve kısa, okunması zevkli metinlerle anlatıyor..


Yorum Sayısı: 1

Bir çok insana bilimin, bilimsel düşüncelerin önemini kavratan Celal Hoca'nın çevirmeye değer bulduğu bir kitap bu. Günümüzde insanlığın geldiği noktada Sokrates'in ne kadar katkısının olduğunu, bir kişiden filizlenen fikirlerin dünyayı nasıl biçimlendirdiğini anlıyorsunuz. Her ne kadar kitap 104 sayfa olsa da, ufacık boyutunda dehşet bilgiler gizli. Yine de kitap bittiğinde "keşke devam etse, hiç bitmese" demekten alıkoyamıyorsunuz kendinizi:) Aynı Celal Hoca'nın sohbetleri gibi. Bilenler...devamını oku

R
Raşit Arslan  -   10.02.2016