Son Timurlu
% 13indirim

Son Timurlu

Babür ve Oğullarının Romanı
  • 46,00 TL40,02 TL

    hopi kampanyası
    2,00 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Pirimkul Kadirov Özbek edebiyatının ve tarihi romancılığın yaşayan en önemli isimlerindendir. Özellikle Babür'ü ve oğullarını anlattığı Son Timurlu ile büyük ün kazanır. Bu eseri sinema ve tiyatroya da uyarlanır.


Son Timurlu, Timur'un torunlarından Babür Şah'ı anlatmaktadır. Babür, henüz 13 yaşında babasının ani ölümü üzerine tahta çıkmak zorunda kalacak ve ölümüne kadar 40 yıl sürecek inanılmaz bir mücadele verecektir.


Semarkand'dan Delhi'ye kadar uzanacak bu serüvende büyük yenilgilere uğrayacak, günü gelecek yalınayak dağa çıkacak ve her şeyden vazgeçecek ama her seferinde ayağa kalkacak ve yeniden mücadele edecek büyük bir insanı tanıyacaksınız: Babür.


1500'lerden kurulan ve İngiliz emperyalizmi tarafından 1871'de yıkılana kadar Hindistan'da aslında bir Türk devleti olduğunu görüp tarih bilginizi sorgulayacak, Babür'ün şiirleri ile kimi zaman coşacak kimi zaman melankoliye kapılacak, Portekiz sömürgecilerini Hindistan'da akrşılayacak, Babür'ün torunu Ekber'le bir ateist Türk hükümdarın laikliği ilanına şaşacak, Tac Mahal'i yine bir Babür torununun yaptığını keşfedeceksiniz.


Maveraünehir'de başlayıp Hint Okyanusu'na kadar sürecek 350 yıllık bir serüvende kendi ruhunuzu bulacak, tarihimizdeki büyük hazineyi keşfedeceksiniz.


Ece Ayhan'ın ünlü şiirden sonra Maveraünnehir bize Deniz Gezmişleri çağrıştıracaktı:


Devletin ve tabiatın ortak ve yanlış sorusu şuydu:


-Maveraünnehir nereye dökülür? En arka sırada bir parmağın tek ve doğru karşılığı:


-Solgun bir halk çocukları ayaklanmasının kalbine!dir.


Bu roman okuduktan sonra ise Maveraünnehir'in nereden çıktığını öğreneceksiniz: Babürlülerin gözyaşalrından...


Son Timurlu büyük mücadelelerin, büyük ideallerin, büyük insanların, büyük aşkların romanı.


Bu romanda insanlığınızı yeniden sorgulayacak ve kendi ruhunuzu bulacaksınız.


Yorum Sayısı: 1

Timur ile Beyazıt arasındaki sürtüşmenin yanında Ali Kuşçu gibi bilim insanları hakkında da bilgiler içerene çok güzel bir kitap .Fazla olan sayfa sayısına bakarak okumamazlık yapmayın.

M
Muratcan Yusufoğlu  -   24.02.2016