• Stratejik Derinlik% 31indirim
    Stratejik Derinlik
    Stratejik Derinlik

Stratejik Derinlik

  • 35,00 TL24,15 TL

    hopi kampanyası
    1,21 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Stratejik Derinlik e-kitabı
Türkiye'yi çevreleyen yakın kara, yakın deniz ve yakın kıta havzaları, coğrafi olarak dünya anakıtasının merkezini, tarihî olarak da insanlık tarihinin ana damarının şekillendiği alanları kapsamaktadır. Soğuk savaş sonrası dönemin getirdiği dinamik uluslararası ve bölgesel konjonktürde en yakın havzasından başlayarak dışa açılması kaçınılmaz olan Türkiye'nin stratejik derinliğinin yakın kara, yakın deniz ve yakın kıta bağlantıları ile yeniden tanımlanması ve bu derinliğin jeopolitik, jeoekonomik ve jeokültürel boyutlarının dış politika parametreleri olarak kapsamlı bir şekilde yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Modernite Avrupa-Merkezli bir tarihî sürecin eseriydi; küreselleşme ise kaçınılmaz bir şekilde başta Asya olmak üzere bütün insanlık birikimini tarihin akış seyrinde tekrar devreye sokacak unsurlar taşımaktadır. Tarihî birikimi etkin bir açılıma temel sağlayacak toplumların öne çıkacağı bu süreçte Türkiye Tarihî derinliği ile stratejik derinliği arasında yeni ve anlamlı bir bütün oluşturma ve bu bütünü coğrafî derinlik içinde hayata geçirme sorumluluğu ile karşı karşıyadır. Stratejik açıdan mihver bir ülke olan Türkiye, bu sorumluluklarının gereğini yerine getirmesi durumunda, yeni dengelerin oluşacağı daha istikrarlı uluslararası konjoktürlere daha uygun şartlarda giren merkez bir ülke konumu kazanacaktır.

Medeniyetler ve Şehirler

Medeniyetler ve Şehirler

Ahmet Davutoğlu

17,25 TL
Küresel Bunalım

Küresel Bunalım

Ahmet Davutoğlu

11,38 TL
Stratejik Derinlik

Stratejik Derinlik

Ahmet Davutoğlu

27,6 TL
Teoriden Pratiğe

Teoriden Pratiğe

Ahmet Davutoğlu

18,98 TL
Teoriden Pratiğe

Teoriden Pratiğe

Ahmet Davutoğlu

26,22 TL
Medeniyetler ve Şehirler

Medeniyetler ve Şehirler

Ahmet Davutoğlu

22,08 TL
el-Umku'l-İstiratici

el-Umku'l-İstiratici

Ahmet Davutoğlu

43,54 TL
Ahmet Davutoğlu, Stratejik Derinlik eserini okuyan okurlar, günümüz siyasetini daha iyi anlayabiliyorlar. Yazar, bu eserinde ülkemizin yeni dış politikasını masaya yatırmıştır. Ülkemizin yeni dönemdeki dış politikası hakkında fikir sahibi olmak isteyen herkes bu eseri mutlaka okumalıdır. Siyasi görüşü nedeniyle ben bu yazarın eserini okumam diyen insanlar, sergiledikleri bu cahilce tutumla çok şey kaçırdıklarının hiçbir zaman farkında olmayacaklar. Ayrıca yazar, bu eserinde siyasi görüşünden öte küreselleşen dünyada Batı’nın ne gibi ayak oyunları içerisinde olduğunu, bu ayak oyunlarını gerçekleştirmek için ne tür uzun vadeli planlar yaptıklarını, Batı’da siyasi aktörler değişse bile bu planların nasıl işlemeye devam ettiğini ve okuyup öğrenmemiz gereken daha birçok şeyi kaleme almıştır. Ahmet Davutoğlu, Stratejik Derinlik eserinde ülkemizin dünya siyasetindeki önemli ve kilit rolüne vurgu yaparak Ortadoğu ülkeleri ile olan dini bağımızı, Kafkas ülkeleri ile olan dini ve ırki bağımızı, Balkan ülkeleri ile olan tarihi bağımızı avantaja çevirerek bu ülkeler ile sağlam ilişkiler kurmamız gerektiğinin önemini belirtiyor. Yazarın eserinde yaptığı tespitlerin ve olaylara bakış açısının ne kadar isabetli olduğunu okudukça göreceksiniz. Ayrıca eseri okurken uluslararası ilişkiler alanında kullanılan jeoekonomik, stratejist, jeopolitik, jeostrateji v.b terimlerle çok sık karşılaşacak ve bu terimleri bir daha unutmamak üzere iyice benimseyeceksiniz. Ahmet Davutoğlu, Stratejik Derinlik eserinde küreselleşmenin dünyada her yolu ekonomiye çıkardığını ve bunun içinde din, ırk gibi kavramların siyasi literatürde artık yerinin kalmadığını, bu devirde siyasi literatürde tek geçerli kavramın menfaat olduğunu belirttikten sonra çok önemli stratejiler belirleyerek ateş çemberine dönmüş dünya siyasetinden karlı çıkmamız gerektiğinin önemini vurguluyor. Yazar, bu eserinde Türkiye’nin Avrupa Birliğine gireceğim diye Ortadoğu ülkelerini aşağılayıcı davranışlarda bulunduğumuzu, Balkanlar’ın düşmanlığını kazandığımızı, Kafkaslar’a ilgisiz davrandığımızı belirterek ne kadar yanlış bir dış politika izlediğimize dikkat çekiyor. Elindeki imkanlarla yetinmeyen insanların elde edebileceklerine de ulaşamayacağını belirten yazar, bunun ülkeler içinde geçerli olduğunu söylüyor. Ahmet Davutoğlu, 1959 yılında Konya’da dünyaya gelmiştir. Boğaziçi Üniversitesinde Ekonomi ve Siyaset Bilimi okudu. Yazar, ülkemizde Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunduktan sonra şu anda da Başbakanlık görevini yürütmektedir.
Yorum Sayısı: 4

kitabı okumanıza gerek yok çünkü zaten günümüz dış politikasının başarısızlığını kitabı okumadan da anlayabilirsiniz. paranıza yazık.

A
Anıl Karzek  -   26.04.2016

Ortadoğu ve dünya siyasetini anlamak adına kesinlikle okunmalı

T
Tayfun Yıldız  -   24.03.2016

Hocanın fikir dünyasını öğrenmek için mutlaka okunması icab eden bir kitap.Yaptığı değerlendirmeler açılmalarla dünyaya bakışınızı kesinlikle değiştirecek.Bazı küresel vakaların sebeplerini anlamanıza da yardımcı olacak.

Ş
Şaban Doğan  -   22.06.2016

Ahmet Davutoğlu, Stratejik Derinlik eseri ile ne kadar usta bir stratejist olduğunu göstermiştir. Ülkemizde bu alanda yazılmış olan eserleri incelemeye kalktığınız zaman tam bir şok geçirirsiniz. Çünkü bu kadar stratejik bir ülkede yaşıyoruz ama bu alanda derinlemesine yazılmış tek eser maalesef budur. Yazar, eserinde insanları satranç taşına benzetmiş ve sonrada onlara, satranç oyununda oynanan taş mı, yoksa satranç oyununu yöneten oyuncu mu olmak istersiniz diye sorarak zihinlerinde...devamını oku

Ş
Şebnem Kısa  -   27.06.2016