Suç Teorileri

Suç Teorileri

Teori, Araştırma ve Uygulama Kriminoloji
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Suç, öncesi, sonrası ve gerçekleştirilme anı itibariyle oldukça karmaşık ve açıklanması güç bir olgudur. Bu nedenle suçun nedenlerini izah edebilmek için yüzlerce teori ortaya atılmış, sayısız eser kaleme alınmıştır. Bu noktada Suç Teorileri, tamamlanması yedi yıla yakın bir zaman alan kapsamlı bir eser olması itibariyle suçu anlama, suçun nedenlerini izah ve suçun önlenmesi noktasında kriminoloji biliminde son 250 yılda ortaya konulan birbirinden farklı yüzlerce teoriyi, görüşü, modeli ve temel kavramları beş kısımda ve 16 bölümde başarılı bir biçimde tasnif ederek sentezlemiş; anlaşılması güç ve birbiriyle bağlantısız gibi görünen sayısız fikri herkes tarafından kolaylıkla anlaşılabilecek bir tarzda temel argümanlar etrafında örgülemiş olması itibariyle oldukça kıymetli bir eserdir. Bu yönüyle kitap suçu teori-araştırma-uygulama ekseninde bütüncül bir bakış açısıyla ele alarak gerek suçla mücadele eden ve adaletin tesisi için görev yapan kolluğa, savcılara, hâkimlere, sosyal çalışmacılara ve ceza adalet sistemini oluşturan diğer aktörlere, gerek bizzat suçun kendisini veya suçla ilgili diğer konularda araştırmalar yapan bilim insanlarına, gerekse suç önleme ve mücadele stratejileri üreten güvenlik bürokrasisine ve politika yapıcılara ihtiyaç duyacakları kriminolojik bilgi ve rehberliği sunmaktadır. Bu itibarla Suç Teorileri, suçla ilgilenen akademisyenler, uygulayıcılar ve öğrenciler için pek çok açıdan temel bir eser ve vazgeçilmez bir başucu kitabıdır.

 

Kent State Üniversitesi'nden kendisini tanıdığım Dr. Osman Dolu'nun yazmış olduğu Suç Teorileri isimli eser, zengin muhtevasıyla Türkçe Kriminoloji literatürü için son derece önemli bir katkıdır. Geçmişten günümüze Kriminoloji literatüründe öne çıkan görüşleri bünyesinde barındıran eserde incelenen konuların teori, araştırma ve uygulama ekseninde bir bütün olarak ele alınması, bu çalışmayı hem öğrenciler, hem araştırmacılar, hem de uygulayıcılar açısından değerli bir kaynak haline getirmiştir. Konuya ilgi duyan herkese tavsiye ederim.

-Prof. Dr. Mark Colvin Kent State Universitesi Kriminoloji Öğretim Üyesi-

 

Kriminologlar ve ceza adalet sistemi çalışanlarının birincil sorumluluğu olan suçu ve anti-sosyal davranışı azaltarak halkın kendini güven içinde yaşamasını sağlayabilmek için ihtiyaç duyacakları sorun çözümlerine ışık tutan Suç Teorileri: Teori, Araştırma ve Uygulamada Kriminoloji adlı eseri bilim çevresi, kolluk, hukuk ve siyaset öğrencilerine tavsiye ediyor ve bu eserin ilgililer tarafından görmezlikten gelinmemesini diliyorum."

-Prof. Dr. Mustafa Tören Yücel Çankaya Üniversitesi-


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.