Sultanı Öldürmek
% 25indirim

Sultanı Öldürmek

  • 9,90 TL7,42 TL

    hopi kampanyası
    0,37 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?" Ahmet Ümit'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikayesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?


"...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'ın cansız bedeni..."


İstanbul Hatırası

İstanbul Hatırası

Ahmet Ümit

7,42 TL
Kukla

Kukla

Ahmet Ümit

7,42 TL
Patasana

Patasana

Ahmet Ümit

7,42 TL
Kavim

Kavim

Ahmet Ümit

7,42 TL
İstanbul Hatırası

İstanbul Hatırası

Ahmet Ümit

18,75 TL
Sis ve Gece

Sis ve Gece

Ahmet Ümit

7,42 TL
Sis ve Gece

Sis ve Gece

Ahmet Ümit

12 TL
Patasana

Patasana

Ahmet Ümit

15 TL
Ninatta’nın Bileziği

Ninatta’nın Bileziği

Ahmet Ümit

6,75 TL
Masal Masal İçinde

Masal Masal İçinde

Ahmet Ümit

10,53 TL

Bu dünyada herkes, aşık olduğu insanla beraber şahane bir aşk yaşayarak mutlu bir ömür sürmek ister. Peki, bir gün birisi çıksa ve size dese ki şahane bir aşk, harcanmış bir ömür demektir. Şaşırırsınız değil mi? Ama Ahmet Ümit, Sultanı Öldürmek eserinde aynen böyle söylüyor. Bu söz üzerine düşündüğünüz zaman aslında yazara hak verirsiniz. Çünkü şahane bir aşk yaşayan insan, kendisini sadece aşkına adar ve yaşamın diğer güzelliklerinin farkına varamaz.

            İnsanlar, günümüzde hayatı fazla ciddiye almamakta ve biriyle dalga geçer gibi hayatını yaşamaktadır. İnsanların, böyle davranmasının nedeni her ne kadar yaşamın omuzlarına yüklemiş olduğu ağır yükten kaçmaksa da hayat, bu bahaneyi kabul etmiyor ve yükün ağır olsa da bir şekilde omuzlarında taşıyacak ve beni ciddiye alacaksın diyor. Ahmet Ümit, Sultanı Öldürmek eserinde hayatı ciddiye almayanı, hayat hiç ciddiye almaz diyerek okurlarına, hayat tarafından önemsenmek istiyorsanız, ilk önce hayatı önemsemelisiniz tavsiyesinde bulunmuştur. İnsanlar, yaşamdan olan beklentilerinin derhal gerçekleşmesini isteseler de yaşam böyle bir lüksü hiçbir insana vermez. Yaşam, her insana sabrı öyle bir öğretir ki insanları, adeta sabır taşı haline getirir. Ama yaşam, eninde sonunda insanlara istediğini verir. Yazar, eserinde beklemeyi bilmeyi en büyük bilgelik olarak görmüş ve yaşamda kazananların, sadece beklemeyi bilenler olduğunu ifadeye çalışmıştır.

            Ahmet Ümit, Sultanı Öldürmek eserinde polisiye bir olay üzerinden Fatih Sultan Mehmet’in hayatını anlatmaya çalışmıştır. Bu polisiye olayın ise yazarı iyi tanıyanlar hemen cinayet olduğunu ve katili de son ana kadar devlet sırrı gibi saklamayı başardığını tahmin etmiştir. Yazar, eserinde okurlarına, tarihin belli bir dönemini öğretirken onları önce düşünmeye ve bu düşüncelerinin sonunda da araştırmaya sevk ediyor. Polisiye romanlar sevmeyenler bu eseri okumamakla büyük bir hata yaparlar. Çünkü yazar, eserinde sadece polisiye bir olay değil, aynı zamanda polisiye bir olay üzerinden tarih öğreticiliği yapıyor. Ayrıca eserin içeriğinde zihinlerinize kazınacak bir aşk hikayesi de vardır.

Ahmet Ümit, 1960 yılında Gaziantep’te dünyaya gelmiştir. Yazarın ilk eseri Sokağın Zulası isimli şiir kitabıdır. Yazar, kitap okumaya aşık bir insan olarak tanınır.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.