Suriye İçin Savaş 1918-1920

Suriye İçin Savaş 1918-1920

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İngiliz akademisyen, askeri savaş tarihi konusunda uzman, John D. Grainger'in "Suriye İçin Savaş" kitabı yayınlandığında, hem İngiliz akademik camiasında, hem de basında ve kamuoyunda önemli bir tartışmaya yol açtı. Sebebi ise Grainger'in "Ermeni Soykırımı" iddialarını kabul etmemesiydi. 


"Suriye İçin Savaş" günümüz Suriye savaşını ve iç savaşını anlatmıyor, 1. Dünya Savaşı dönemini inceliyor. Kitap her ne kadar askeri tarih kitabı olsa da, bugünkü Suriye savaşının temellerinin daha o günlerde atıldığını, İngiliz-Fransız rekabetini, Osmanlı'nın ve Türklerin Suriye'den sürülüşünü, Suriye'nin bugünkü parçalı yapısının daha o günlerde nasıl oluştuğunu göreceksiniz.


Grainger, daha önce yayınlanan "Filistin İçin Savaş" kitabının devamı niteliğindeki bu kitabında, Kudüs'ün düşmesinden Şam'ın düşüşüne kadar olan süreyi, neredeyse gün gün ve cephe cephe ayrıntılarıyla inceliyor.


Türk okuru için özellikle ilginç tarafı ise, Suriye cephesindeki Limon Van Sanders kumandasını, Enver Paşa'nın Genel Kurmay stratejilerini, Cemal Paşa'nın alandaki idaresini ve elbette Mustafa Kemal'in İngilizlerle bu cephedeki çarpışmalarını, İngilizlerin gözünden okuyabilmek.


Ortadoğu'da sınırlar yeniden çizilirken, askeriyeden hariciyeye, politikacıdan gazeteciye, akademisyenden öğrenciye, mutlaka okunması gereken bir kitap.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.