• Swastika Geceleri% 25indirim
    Swastika Geceleri
    Swastika Geceleri

Swastika Geceleri

  • 22,00 TL16,50 TL

    hopi kampanyası
    0,83 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Swastika Geceleri e-kitabı

Hitler'in dünyayı ele geçirmesinin üzerinden 700 yıl geçmiştir. Şiddet ve hainliğin erkeklere statü kazandırdığı, kadınların damızlık hayvan vasfına düşürüldüğü bu dünyada herkesin ortaklaşa taptığı tek bir şey vardır: Hitler.


1937'de, Hitler henüz yaşarken yazılan bu roman, uzun süre unutulmuş ancak 1980'lerde tekrar gündeme gelmişti. Swastika Geceleri o günden bu yana 1984 ve Cesur Yeni Dünya gibi büyük distopik romanların arasında sayılıyor ve en önemli feminist distopyalardan biri olarak görülüyor


Katharine Burdekin, Swastika Geceleri eserinde öyle bir dünya kurgulamış ki bu eseri okuyan kadın okurlar büyük bir korkuya, hatta dehşete kapılıyorlar. Çünkü yazar, kadınların tamamen damızlık hayvan gibi görüldüğü korkutucu ve aynı zamanda ürkütücü bir faşist düzenden bahsediyor. Öyle bir düzen ki kafanızda hayatta kendinize özel hiçbir şeye sahip değilsiniz. Bu dünyada sizden önce kimlerin yaşadığı, nasıl yaşadığı, ne izler bıraktığı konusunda hiçbir bilgiye sahip değilsiniz. Yaşadığınız yerde bir iktidar var ve siz bir köle gibi o iktidarın istekleri doğrultusunda yaşıyorsunuz. O iktidardan habersiz hiçbir şey yapamıyorsunuz. Yaşamınızı paylaşabileceğiniz bir aileye bile sahip değilsiniz. Erkek çocuklar, annelerinden koparıldığı için büyüdüklerinde anne diyebilecekleri ve koklayıp hayata güvenle bakabilecekleri bir anneleri yoktur. Erkekler, kadına düşman olarak yetiştirildiği için kadının ırzına geçmek, onu böcek gibi ezmek erkekliğin şanından sayılıyor. Kadına değer veren bir erkek olsa aşağılanıyor ve kınanıyor. Kadın, çocuk fabrikası olarak görülüyor ve çocuk üretsin diye yaşamasına izin veriliyor. Dünyada ise Nazilerin dışında kimse insan yerine konmuyor. Kafanızda kurguladığınız bu düzen sizleri korkuttu değil mi? Ama yazar, eserinde gelecekte böyle bir düzenden bahsediyor. Katharine Burdekin, Swastika Geceleri ütopik bir eser olup, ütopya meraklılarının bile hayal etmeye cesaret edemeyeceği bir kurguyla dudak uçuklatıyor. İnsanların bu dünyada itaat etmekten öte kutsallaştırdıkları bir lider mutlaka vardır. Herkes, bu liderin etrafında birleşir ve sorgusuz, sualsiz ona taparcasına her dediğini yaparlar. Yazar, eserinde bu konuya özellikle dikkat çekiyor ve insanların özgürlüklerini başka bir insanın eline vererek kendini köleleştirdiğini savunuyor. Katharine Burdekin, Swastika Geceleri eserinde ataerkilliği çok iyi analiz etmiş ve eserine çok iyi yansıtmıştır. Yazarın, eserinde sisteme yaptığı isabetli eleştirilere tüm okurlar, katılıyordur. Okurlar, sıra dışının da dışı böyle bir kurguyu okuduktan sonra bir daha asla unutamayacaklardır. Şu da korkutucu bir ihtimal ki Hitler, II. Dünya Savaşı'nı kazansaydı bu kurgu gerçek olabilirdi.  Katharine Burdekin, 1896 yılında Birleşik Krallıkta dünyaya gelmiştir. Faşizm ve feminizm üzerine yazdığı Swastika Geceleri isimli ütopik eser, dünya edebiyatında büyük yankı uyandırmayı başarmıştır.
Yorum Sayısı: 2

Katharine Burdekin, Swastika Geceleri eserini Hitler’in yaşadığı ve faşizmin dünyayı kasıp kavurduğu bir dönemde ele almış olmasına rağmen faşizmin gelecekte daha değişik bir hal alacağını ileri sürerek bizleri, faşizm tehlikesine karşı uyarmaktadır. Dünyada yer alan rejimler yapısal bakımdan incelendiği zaman dünyanın, diktatörlerin hüküm sürdüğü totaliter rejimlere doğru büyük bir hızla sürüklendiği görülmektedir. Bunun önüne geçilmesinin tek yolu ise insanların, geleceği doğru okumasından...devamını oku

L
Latife İslam  -   27.06.2016

Elbette zevk meselesi olmakla birlikte, okurken sürekli bu kadar güzel bir konunun bu kadar sürünmesi nedeniyle yer yer sıkıldım ve zorlandım. Bir distopya örneği olarak okunması gerektiğini düşünüyorum fakat çok da kuvvetli ve vurucu bir roman olarak akılda kalmıyor.

S
Sweet Leaf  -   11.02.2016