Tanrı’nın Kanatları
% 16indirim

Tanrı’nın Kanatları

Bizans Kapadokyasında Hıristiyan İkonografisi
  • 16,00 TL13,44 TL

    hopi kampanyası
    0,67 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Zamanın yüzünü gösteren kayalar, inancı uğruna yeraltına çekilmiş hayatlar, Tanrı’nın sanatına ışık tutan melekler…


Kayalar, zamanın yüzünü gösterir. Bu kitap, Kapadokya bölgesinde yaşamış Hıristiyanların duvarlara çizdikleri melek tasvirlerini anlatıyor. Daha önceleri monografik bir yayına konu olmayan melek ikonografisi, ilk kez bu kitapla gün ışığına çıkıyor.


Güzel atlar diyarı Kapadokya, çağlar boyunca pek çok medeniyetin hâkimiyetine girdi. Bizans İmparatorluğu dönemine gelindiğinde, bölgede kayalara oyularak pek çok kilise inşa edildi. Bu kiliseler sayesinde günümüze ulaşan mimari ve resim sanatı, Hıristiyanlığın bölgedeki tarihsel varlığına tanıklık etmektedir. Birçok kültürün ve dinin en sevilen tasvirleri arasında yer alan melekler, Kapadokya’daki kiliselerde zengin bir ikonografi olarak karşımıza çıkıyor. Kapadokya bölgesinde Bizanslı ustaların inşa ettikleri kiliselerde bu ikonografinin zengin kompozisyonu, günümüzde de bütün dünyanın dikkatini çekmektedir. Dini sahnelerin mekânsal dağılımı ise kusursuz bir düzeni yansıtmaktadır.


Kapadokya’nın kayalarına oyulmuş tarihi kiliselerdeki zengin ikonografik örnekler; üslûp özellikleriyle birlikte bu sanatın derin izleri, ilk kez bu eserde detaylı biçimde ele alınıyor.


 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.