Tanrı'nın Formülü
% 23indirim

Tanrı'nın Formülü

  • 29,90 TL23,02 TL

    hopi kampanyası
    1,15 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Rab mahirdir ama zalim değildir. Doğa sırlarını sinsiliğinden değil özündeki yüceliğinden dolayı saklar."


- Albert Einstein


1951 sonbaharı: İsrail'in ilk başbakanı David Ben Gurion, Albert Einstein'la tanışmak için Princeton'a gider. Ziyaretinin amacı nükleer silah elde etmektir. Atomla başlayan gizli sohbetleri hızla Tanrı'nın varlığına doğru yönelir. Einstein Tanrı'nın formülünün peşindedir. Dünya düzenini tepe taklak edebilecek bir önemde olduğu için CIA de bu belgenin izini sürmektedir.


Günümüz Kahire'si, Tahrir Meydanı: Kriptolog ve tarih profesörü Thomas Noronha'nın hayatı, çekici İranlı bir kadın olan Ariana Pakravan'ın, çok gizli bir elyazmasını deşifre etmek için yardımını istemesiyle alt üst olur. Albert Einstein imzalı elyazmasının başlığı Tanrı'nın Formülü'dür. Bu formülü deşifre edebilecek tek uzman Noronha'dır. Bunun farkında olan tüm güçlerse Noronha'yı izlemektedir. Kendisiyle birlikte dünyanın da kaderini ilgilendiren bu formül pandoranın kutusuna dönüşmek üzeredir.


Tanrı'nın Formülü, zamanın başlangıcına, evrenin kökenine ve hayatın anlamına dair bu müthiş macerada kuantum fiziğini dinle, Batı felsefesini Doğu mistisizmiyle buluşturan "Tanrı var mı? Doğum ve ölüm nasıl şeyler? Evren sonsuz mu yoksa bir gün yok olacak mı?" gibi insanlığın her zaman üzerine kafa yorduğu sorulara da bir cevap ararken okurlara unutamayacakları bir macerayı da sunuyor.


Tanrı'nın Formülü bilimin hala keşfetmeye çaşlıştığı biricik yer olan dünyadan ve onun başşlangıcı ve sonundan bahsediyor. Hikayenin konusu bilimsel ayrıntılara boğulmadan okuyucuyu ilk sayfadan sonuna kadar ele geçiriyor. Tanrı'nın Formülü sinemaya uyarlanacak kadar güçlü bir görsel algıya sahip. Peki, hikayede ne anlatılıyor? Okuyucuyu bunu kendi başına keşfetme zevkinden mahrum bırakmayacağım. Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki kitabı bir kez okumaya başladığınızda elinizden düşüremeyeceksiniz.


- O Primeiro de Janeiro, Portekiz


İnsanlar, günümüzde çok anlamsız hayat yaşıyorlar. Dünyada halledilecek başka bir sorun kalmamış gibi birbirleriyle uğraşmaktan hayatın güzelliklerinin farkına varamıyorlar. Kapitalist sistemin maddiyatçı tuzağından kendilerini bir türlü kurtaramıyor ve kendilerinden daha çok paraya önem veriyorlar. Kendilerini değerli hissetmenin tek yolunun toplum tarafından önemsenmek olduğunu düşünüyorlar. Oysa bir insanın, kendisine değer vererek kendisini önemsemedikten sonra toplum tarafından önemsenmesinin hiçbir anlamı olmuyor. Ama insanlar, bunun farkında bile değiller. Jose Rodrigues Dos Santos, Tanrı’nın Formülü eserinde insanlar, yaşamlarını uyurgezer gibi yaşıyorlar. Kafalarını önemsiz şeylerle meşgul ediyorlar. Para ve şöhretin peşinden koşuyor, birbirlerinin kıskanarak hiçbir önemi olmayan konularda mesafeler kat ediyorlar. Yemek, içmek ve kendilerini meşgul edecek sorunlar icat ederek anlamsız hayat yaşıyorlar. Asıl olanla değil, geçici olanla ilgileniyorlar diyerek okurlarını büyük saçmalıklar içerisinde anlamsız hayat yaşadıkları konusunda uyarmaktadır.

            İnsan, bir yolculuğa çıktığı zaman yanlış yola girdiğinde gideceği yere varamaz. Hayat yolculuğu da böyledir. İnsanlar, yaşamlarında yanlış yollarda mesafe kat ediyorsa hayattaki hedefine bir türlü varamaz. Hayat yolculuğunda yanlış yolda olan bir insana, ne kitaplar, ne de çevresindeki bilge insanlar yardımcı olabilir. Jose Rodrigues Dos Santos, Tanrı’nın Formülü eserinde insan, yanlış yola sevk edildiğinde ve kafası şüphelerle doluyken bin tane kitapta okusa da kar etmez. Ama insan, kavramaya başladığı zaman tek bir kelime bile o insana yeter diyerek okurlarına, yanlış hedefler peşinde koşan insanın, hayat yolculuğunda çok çalışsa da hiçbir mesafe kat edemeyeceğini, doğru hedefler peşinde koşan insanın ise hayat yolculuğunda kısa sürede çok yol alacağını ifade etmek istemiştir.

            Jose Rodrigues Dos Santos, Tanrı’nın Formülü eserinde evrenin var oluş nedenini sorgulayarak Tanrı’nın, gerçekte var olup olmadığını araştırmıştır. Eserin içeriğinde fizik kurallarından çok bahsedildiğinden dolayı okuru biraz sıksa da bilgi olarak okurlara çok şey katacak bir eserdir. Bu nedenle değerlendirilmesinde yarar vardır.

            Jose Rodrigues Dos Santos, 1964 yılında Portekiz’de dünyaya gelmiştir. Habercilik eğitimi alan ve alanında faaliyetler gösteren yazar, Tanrı’nın Formülü eseri ile de büyük bir üne kavuşmuştur.

Yorum Sayısı: 1

Hepimiz, yaşadığımız hayatın bir anlamı olması gerektiğini biliriz ama hayatımıza bir anlam yüklemede çoğu zaman hata yaparız. Çünkü kendimizi tanımadığımız için neye hizmet etmemiz gerektiğinin farkına varamayız. Jose Rodrigues Dos Santos, Tanrı’nın Formülü eserinde bizlere, hayatımızın bir anlamı olması gerektiğini, doğum ve ölüm kavramlarını, dünyanın bir sonu olup olmadığını sorgulatırken aynı zamanda kendimizi sorgulamamızı da sağlayarak kendimizi tanımamıza yardımcı olmaktadır. Bu eserin...devamını oku

G
Gürkan Temiz  -   27.06.2016