Tanya

Tanya

İki Perdelik Tiyatro Oyunu
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

26 Mayıs 1908'de, Moskova'da doğdu. leningrad Tiyatro Okulu'nda öğrenim gördü. 15 yaşındaki figüran rolleriyle Leningrad'da oyunculuğa başladı. Daha sonra yönetmenliğe, 1930'da da oyun yazarlığına yöneldi. SSCB'li oyun yazarı. Toplumcu Gerçekçilik akımının sınırlarını zorlayan ve konularını genellikle SSCB'deki günlük yaşamdan alan Arbuzov'un oyunlarında iyi ve topluma yararlı bir yaşam kurma isteği ağır basan ber temadır. Arbuzov, genel olarak SSCB'de parti çizgisinde gelişen sanat anlayışına bağlı kalmakla birlikte, gerek oyun yapısındaki deneysellik, gerek duygusal bir tonla da olsa bireyin oluşumunu önemseyen yaklaşımıyla, döneminin popüler tiyatrosunun tipik bir örneği değildir.


Arbuzov'un en popüler oyunlarından biri 1938'de yazdığı, İngiltere'de de sahnelenen Tanya'dır.


Tanya, 1939 yılında sahnelenmiş büyük övgüler almıştır. Pek çok tiyatroda birden oynanmıştır. "Sovyet Tiyatrosu dağarcığında yer alan en önemli oyunlardan biri olmuştur. İngiliz tiyatro eleştirmenlerine A. Çehov'la karşılaştırılır."


A. Arbuzov, klasik bir temayı en yaratıcı biçimde ele alıp işleyerek unutulmaz lirik bir oyun yazmıştır.


Yapıtları (başlıca): Klass (Sınıf), 1930; Shestero Lyuhimykh (Altı Sevgili), 1935; Dalnyaya doroga (Uzak Yol), 1935; Tanya, 1938; Gody stranstvii (Gayesiz Yıllar), 1954; Dvenadtsaty chas (On İki Saat), 1960; Irkutskaya istoriya (Irkutsk Hikayesi), 1960; Moi bedny Marat (Zavallı Sevgili Marat'ım), 1965.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.