Tarih Tıbbı Konuşturdu
% 33indirim

Tarih Tıbbı Konuşturdu

Suikastlar, Sır Ölümler, Esrarengiz Olaylar
 • 22,50 TL15,08 TL

  hopi kampanyası
  0,75 Paracık
 • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Tarihi herkese sevdiren adam Talha Uğurluel, şimdi de Tarih Tıbbı Konuşturdu kitabıyla tıp doktoru B. Muammer Kayatekin’le birlikte cevabı yüzyıllardır merak edilen birçok sorunun peşine bir dedektif titizliğiyle düşüyor. Kitap, sadece tarihî şahsiyetlerin ölüm sebeplerini değil aynı zamanda tarih bilimi ile izah edemediğimiz, devreye ancak tıp ilmini sokarak çözüm yolları arayabileceğimiz başka birçok konuyu da açıklığa kavuşturuyor: • Mısır Piramitleri insan gücüyle mi inşa edildi?

 • Dünyaya boyun eğdiren Büyük İskender’in ani ölümünün altında yatan gerçekler nelerdi?

 • Tarihte boyunca ne tür işkence yöntemleri uygulandı?

 • Kişi onurlandırılarak nasıl öldürülür?

 • İnsanlar savaş meydanlarında neden “su” diye inlerdi?

 • Fatih Sultan Mehmed’in ölümünün yıllardır çözülemeyen sırrı nedir?

 • Yavuz Sultan Selim’in ölüm sebebi nedir?

 • Hürrem Sultan hangi hastalıktan öldü?

 • Yemen’e gidenler çoğunlukla neden geri dönemezlerdi?

 • İngilizler Mısır’daki esir askerlerimizi kör etmişler miydi?

 • Turgut Özal’ın cenazesine nasıl bir tahnit yöntemi uygulandı?


Tarihin bir silsile hâlinde sıraladığı bu sorular, ilk defa tıp ilminin de yardımıyla cevaplarına kavuşuyor. Antik Roma’dan Mısır’a; Osmanlı İmparatorluğu’nun en muhteşem günlerinden I. Dünya Savaşı’na ve günümüze kadar birçok suikastın, sırlı ölümün ve esrarengiz olayın ardındaki sır perdesi ilk defa aralanıyor. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz birçok resim ve renkli tasarım, yine mukayeseli anlatım eşliğinde mükemmel bir tarihî şölen…


İnsanlar, yaratıldığı günden beri birbirleriyle imtihan halindedir. Kabil’in, Habil’i öldürmesiyle başlayan insanlığın imtihanı ta o günden beri işlenen cinayetlerle, insanların birbirlerine yaptığı kötülüklerle günümüze kadar süregelmiştir. İnsanlık tarihinden bu yana hep güçlü olanlar, zayıf olanları baskı altında tutarak onları yönetmeye çalışmış, zalimler ise mazlumlara daima ya psikolojik ya da fiziki işkenceler uygulamışlardır. Talha Uğurluel ve Muammer Kayatekin, Tarih Tıbbı Konuşturdu eserinde insanlık tarihinin hep böyle sahnelerle dolu olduğunu vurgulayarak okurlarını, insanlık tarihi hakkında derin düşüncelere sevk etmişlerdir.

Talha Uğurluel ve Muammer Kayatekin, Tarih Tıbbı Konuşturdu eserini okuyan okurlar, 1950’li yıllara kadar Mısır gezisine giden turistlere kol, el ya da parmak gibi mumyalanmış insan parçalarının satılmaya çalışıldığını, bunlardan birini satın alan turistlerin, öyle süs eşyası falan diye değil de direkt şifa amacıyla aldığını öğreniyorlar. Bu eseri okuyan okurlar, Osmanlıların piramitleri Yusuf Ambarları diye adlandırdığını öğreniyorlar. İngilizlerin, Mısır topraklarında sadece bir asır, Osmanlıların ise dört asır kalmasına rağmen bugünkü arkeolojik ve tarih bulgularının çoğunun yabancı kaynaklı olduğunu öğrenmesi ise okurları üzüyor. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra Osmanlı’da bir padişah için Cuma selamlığının çok önemli olduğunu, padişahın ölüm dışında bu selamlığa katılmamak için herhangi bir gerekçe gösteremediğini, çok ağır hasta bile olsa sakinleştiriciler ile Cuma selamlığına mutlaka katıldığını öğreniyor.

Talha Uğurluel ve Muammer Kayatekin, Tarih Tıbbı Konuşturdu eserinde olayların tıp dili ile yorumlanması okurlara, tarihi olaylar hakkında farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Tarihe, alışıldık kitapların dışında farklı bakmak isteyenler bu eseri mutlaka okumalıdır. Bu eserin bölüm bölüm hazırlanması ise okurlar için olayları takip açısından büyük fayda sağlayacaktır. Bazı okurlar, bu eseri tıp terimlerini çok içerir diye okumak istemeyebilirler. Ama böyle bir durum söz konusu değildir. Yazar, eserinde tıbbın kendine özgü bilimsel kelimelerini kullanmak yerine herkes tarafından rahatlıkla anlaşılabilecek bir dil kullanmıştır.

Talha Uğurluel, Manisa’da dünyaya gelmiştir. Tarihçi yazar olarak Türk edebiyatına birçok değerli eser kazandırmıştır. Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olduktan sonra 8 yıl boyunca radyolarda tarihimiz konusunda gerçekleri halka haykırmıştır.

Muammer Kayatekin, 1966 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesinde tıp eğitimi almıştır. Fizyoloji alanında uzmanlaşan yazar, 2007 yılında profesör unvanını almıştır.

Yorum Sayısı: 2

Talha Uğurluel ve Muammer Kayatekin, Tarih Tıbbı Konuşturdu eserinde tarihimizin en karmaşık alanında iz sürüyorlar. Öylesine gizemli bir tarihe sahibiz ki tarihe mal olmuş şahsiyetlerimizin ölümlerinden bile eceliyle mi öldü yoksa öldürüldü mü diye daima şüphede kalmışızdır. Bu eserde, tarihi şahsiyetlerimizin ölüm nedenleri araştırılıyor ve tarihin benden bu kadar arkadaş dediği yerlerde de bu sefer tıbbın yardımına başvuruluyor. Eserde ayrıca Mısır Piramitlerinin inşa edilme sürecinde sadece...devamını oku

O
Olgun Yıldırım  -   27.06.2016

yazarın tüm kitapları fotoğraflı ve resimli. sizi hiç yormuyor

Y
Yusuf Korkmaz  -   29.02.2016