Tarihi Süreç İçinde Çanakkale Muharebeleri ve Muharebe Alanları
% 18indirim

Tarihi Süreç İçinde Çanakkale Muharebeleri ve Muharebe Alanları

  • 19,90 TL16,32 TL

    hopi kampanyası
    0,82 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Vatan" ve "Ulus" kavramlarının anlamını,ancak 19. Yüzyıl sonlarında kavrayabilen bizlerden çok önceleri Avrupalılar,Anadolu ve Boğazlar coğrafyasını "Türkiye" olarak tanımlamışlardır.


"Türk Ulusu" kavramını ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk; "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına, Türk Ulusu denir"şeklinde herkesin anlayacağı bir üslupla, net olarak ifade etmiştir.


Birinci Dünya Savaşı sırasında, vatanın hemen her köşesindenaskere alınan veya gönüllü yazılan insanlarımız,bu büyük savaş içinde Türk Ordusu'nun çarpıştığı bütün cephelerdeomuz omuza savaşmışlar, kucak kucağa şehit düşmüşlerdir.Çanakkale'de şehitlik mertebesine ulaşan askerlerimiz arasındayaklaşık 300 Ermeni, Rum ve Musevi kökenli insanımızın da bulunması,aynı topraktan karnını doyuranların, yeri geldiğinde o toprağıhep birlikte savunmaları gerektiğini hatırlatan seçkin bir örnektir.


Çanakkale nin bizlere hatırlattığı bir başka önemli gerçek de budurve bu toprakların insanları bir bütün olarak,hepimize ait olan vatanı savunmanın ne demek olduğunubelki de en çok Çanakkale'de fark etmişlerdir,Çanakkale'de farkına varılan bu önemli gerçek,vatan bildiğimiz topraklardaki varlığımıza kast edenlere karşıİstiklâl Savaşı'ndaki başı dik, onurlu ve kutsal direnişimize ruh vermiştir.


İşte bu nedenlerdir ki "Tarih Süreç İçinde Çanakkale Muharebeleri ve Muharebe Alanları" adını verdiğimiz bu çalışma tamamen gerçeklerin ışığı altında her şeyden önce tarih bilincinin önemini vurgulamayı Çanakkale Muharebeleri'ne ait önemli olayları sadelikle anlatmayı ve muharebe alanlarını ziyaret edeceklere doğruları anlatan bir rehber olmayı amaç edinmiştir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.