Tarihten Günümüze Bozok Sancağı ve Yozgat
% 28indirim

Tarihten Günümüze Bozok Sancağı ve Yozgat

  • 35,00 TL25,20 TL

    hopi kampanyası
    1,26 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
İlk çağlardan beri çeşitli kavim ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Yozgat havalisi, 15. yüzyılın başlarında tamamen boşalmış haldeydi. Bu dönemde Dulkadirli Beyliği'ne bağlı Bozoklu Türkmen oymakları tarafındandan iskan edilmiştir. Coğraf'i y apısı itibariyle hem hayvancılığa hem de tarıma müsait olan bölge, 18 yüzyıla kadar kırsal özelliğini korumuş, yüzyılın sonlarına doğru ise Çapanoğulları yönetiminde değişmeye başlamıştır. Kısa zamanda inkişaf ederek önemli bir idari, kültürel ve ticari merkez haline gelmiştir.

Efsane ve söylencelerden arındırlarak Osmanlı belgeleri üzerinde uzun süren bir çalışma sonucunda hazırlanan eserde; Yozgat bölgesinin iskanı edilen halkın kökenleri Yozgat şehrinin kuruluşu, gelişmesi ve nüfusu, Çapanoğulları ve bölgedeki faaliyetleri, Bölgeye yerleşen gayrimüslimler, Tehcir ve Ermeni hadiseleri, Milli Mücadele ve bölgede meydana gelen isyanlar gibi konulara açıklık getirilmeye çalışılmıştır.

Eser, tarihi geçmişlerini merak eden Yozgatlılara hitap ettiği kadar, Anadolu'nun iskan ve dönüşümü, Ermeni Olayları ve Milli Mücadele dönemine ilgi duyan tarih meraklılarına hitap etmekte ve önemli bilgiler sunmaktadır.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.