Teknik Arıcılık ve Ana Arı Üretimi

Teknik Arıcılık ve Ana Arı Üretimi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bugün bütün dünyada arı ürünlerinin tümü hem gıda hem de şifa olarak tüketilmektedir. Arının ürettiği bal, insanlık tarihi ile beraber insanların en önemli gıdası olarak bilinmektedir. Arılar çalışkan yaratıklardır. İnsanlık tarihi boyunca çalışkanlık için daima en önde örnek olarak gösterilmiştir. Tarih boyunca daima çalışkanlar kazanmıştır. Arılar bu yönüyle toplumlara örnek olmalıdır. Kitap 3 ölümden meydana gelmektedir.
1. Bölümde; arıcılık, sınıflandırılması, arı ırkları, fizyolojisi, arı kolonisi ana arı, işçi arı, erkek arı, oğul, kovan birleştirme, yağmacılık, yalancı ana, kek yapımı, gezginci arıcılık, arı hatalıkları, Amerikan yavru çürüklüğü, Avrupa yavru çürüklüğü, nosema, varroa, güve, v.b en geniş şekilde anlatılmıştır.
2. Bölümde; arılarda teknik konular, arılarda haberleşme, polinasyon, ballı bitkiler, üreme organları anlatılmıştır.
3. Bölümde; ana arı yetiştiriciliği anlatılmıştır.
Bu kitap bilimsel ölçütlerden ayrılmadan yetiştiricilerin rahatlıkla anlayabileceği bir sadelikte yazılmıştır.
Kitap Zooteknist ve Veteriner hekimlerin bir kaynak kitap niteliğindedir. Teknik arıcılık yapmak isteyen ve arıcılığa yeni başlayan yetiştiricilerin için başvuru kitabı niteliğindedir. Kitap arıcılıkla ilgili en son bilgileri ve yenilikleri içermektedir. Böylece kitap herkesin yararlanabileceği bilimsel bir kitap olmuştur. Kitap bilimsel kurallardan ayrılmadan, ancak herkesin anlayacağı bir üslupla yazılmıştır. Kitabın akıcı üslubu onun okunmasını kolaylaştıracaktır.
(Tanıtım Bülteninden)


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.