Tembellik Hakkı
% 35indirim

Tembellik Hakkı

  • 8,00 TL5,20 TL

    hopi kampanyası
    0,26 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Tembellik Hakkı e-kitabı

Damadı olduğu Marx’tan ve Proudhon’dan etkilenmiş sıradışı Fransız Marksisti Paul Lafargue’ın zamana meydan okuyan manifesto niteliğindeki metni Tembellik Hakkı, kapitalizmin vahşi çalışma koşullarına olduğu kadar, çalışmaya övgüler düzen 20. yüzyılın Marksist klişelerine de erkenden savaş açmış bir eserdir. Bu kısa ve özlü metin, bir aylaklık övgüsünden ziyade, egemen liberal amentünün beyinleri istilasına karşı bir uyarıdır.


Tarihsel bakımdan son derece zengin bu klasik metin, 19. yüzyılın kolektif zihin yapılarını analiz eden toplumsal, ekonomik ve entelektüel bir monografi sunarken, içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda da güncelliğini korumayı başarmaktadır. Makineleşme sayesinde çalışma süresinin kısaltılabileceği, boş zamanın arttırılabileceği yönündeki Lafargue’ın görüşü, üzerinden geçen yaklaşık bir buçuk asra rağmen, çalışma ve tüketme mitlerinin egemenliğinin iyice pekiştiği, “hayat”a daha az yer kalan günümüz dünyasında hala bir talep olarak yerini korumaktadır... Zorunlu çalışmaya ayrılmayan özgür zaman anlamına gelen “Tembellik Hakkı”nın içerdiği erdem ve yaratıcılığı, performansa, bireysel başarıya ya da üretimciliğe dayalı bütün ideolojiler bir araya gelse ortadan kaldıramaz!


İçinde bulunduğumuz çağda insanların tembellik hakkının olmadığı, çok çalışarak tükettiğinden fazlasını üretmesi gerektiği söylenir durur. İnsanlar, çalışır ve üretir ama ürettiğinin karşılığını alabilir mi? İnsanlar, maalesef çağımızda ürettiğinin karşılığını alamıyor. Çünkü dünyanın birçok yerinde insanlar açlık sınırının altında çalışmaya zorlanmaktadır. Devletlerde güçlü olan burjuvazinin yanında yer alarak işçi sınıfının hakkını hiçe sayınca Paul Lafargue, Tembellik Hakkı eserinde de belirtildiği gibi bu çağ çalışma çağı değil, acı, sefalet ve insani değerlerin çürüme çağı oluyor.             İşçi sınıfı, çağımızda çok cüzzi miktarlar ile köle gibi çalıştırılmakta ve başka tercih hakkı da maalesef bırakılmamaktadır. İşçi sınıfının haklarını savunmak için kurulmuş olan sözde sendikalar ise işçi sınıfının yanında yer alıyormuş gibi görünerek burjuvazinin yanında yer alınca, Paul Lafargue, Tembellik Hakkı eserinde de belirtildiği şekilde işçi sınıfına her zamanki gibi kemeri son deliğine kadar sıkmak, burjuvazi sınıfına da işçi sınıfını sömürerek yediklerinden dolayı kemeri ilk deliğinden iliklemek düşüyor. İnsanlar, dişinden kemiğinden artırarak pazara gidiyor ve ihtiyacı olan bir malı alıyor. Ama insanların almış olduğu bu mal, iki gün sonra resmen elinde patlıyor. Çünkü bu malda kullanılan her bir ürün, tıpkı burjuvazi sınıfı gibi adi mi adi mallardan oluşuyor. Yazar, eserinde bu duruma da değinerek adi mal kullanılan bu ürünlere burjuvazi sınıfının kendisi gibi soysuz ürünler diyor. Yazar, ayrıca bu burjuvazi sınıfının üretimde yapmış olduğu sahtekarlıklar yüzünden çağımızın gelecekte sahtekarlık çağı olarak adlandırılacağını söylüyor.             Çağımızda, burjuvazi tarafından kurulmuş olan ahlaksız çalışma sisteminin farkına işçiler ne zaman varacaktır? Paul Lafargue, Tembellik Hakkı eserinde bu ahlaksız çalışma sisteminin işçileri insanlıktan çıkarıp, bir insan müsveddesi haline getirdiğini, işçilerin gücünün resmen sömürüldüğünü ve bu sömürünün sonucunda da işçilerin vaktinden önce çalışamaz hale geleceğini belirterek okurlarının zihinlerinde bir takım uyanışların gerçekleşmesini sağlamaya çalışıyor. Yazara göre bu dünyada hiç kimse öfkeli bir çalışma sisteminin kölesi haline getirilemez. Ayrıca her vatandaşına eşit davranması gereken devletlerin bu asli görevini de layıkıyla yerine getirmesinin zamanı geldi de geçiyor.             Paul Lafargue, 1842 yılında Küba’da dünyaya gelmiştir. Düşünür ve iyi bir eylem adamıydı. Siyasal faaliyetleri yüzünden öğrenimini Londra’da tamamlamak zorunda kaldı. Sosyalist bir düşünceye sahip olan yazar, Fransız Sosyalist Partisinin de kurucularındandı
Yorum Sayısı: 4

Sanayi devriminin getirdiklerini okuduk hep. şimdi götürdüklerini de öğrenme zamanı. tembellik doğamızda var!

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   22.02.2016

Kapitalizmin aslında hayatlarımızı ne derece değiştirdiğini, tembellik hakkından kasıt aslında insanların köle gibi çalıştırıldıklarını ve çalışma düşüncesinin onlara çok mantıklıymış gibi hatta daha çok çalış daha çok kazan diye bir hırsa bürünme duygusunu aşıladıklarını anlatan harika bir kitap.

B
Barış Üney  -   24.08.2015

UYUŞUKLUGU , YATMAYI , MİSKİNLİĞİ SEVİYORSUNUZ AMA ÇOK DA ÇALIŞIYORSUNUZ İŞTE BU SİZİ , YANİ BENİ ANLATIYOR ..OKUYUN OKUYUN ÇALIŞ AMA BİR YERDE DE DUR DE BEŞ SAAT ÇALIŞMAK NEYE YETMİYOR .

M
Murat Haşhaş  -   08.02.2016

''Çalışın ki, daha da yoksullaşarak, çalışmak ve sefil düşmek için daha fazla gerekçeniz olsun'' Kapitalizmin insanın gözünün yaşına bakmadan yarıştırarak tembelleştirmeyi anlatan bir kitap, tavsiye ederim.

M
Merve Çap  -   18.04.2016