Temel Hukuk Bilgisi

Temel Hukuk Bilgisi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Üniversitelerin lisans bölümlerindeki hukuka giriş, hukuk başlangıcı ve hukukun temel kavramları derslerinde öğrencilerin yardımcı kaynak ihtiyacını karşılamak amacıyla hazırlanan bu kitap iki bölümden meydana gelmektedir.

Birinci bölümde hukuku giriş niteliğinde konu ve kurumlara yer verilmiştir. Hukukun amaçları, pozitif hukukun kaynakları, hukuk kurallarının yer, kişi ve zaman bakımından uygulanması, hukuk kurallarının yorumlanması, kanunlaştırma, hukuk kurallarının sınıflandırması ve belli başlı hukuk dalları birinci bölümde incelenen konular arasındadır.

İkinci bölümde ise, herkesin bilmesi gereken hukukun belli başlı temel kavram ve kurumlarına değinilmiştir. Bunlar arasında, hak kavramı, hakların kazanılması ve kaybedilmesi, hukuki olay fiil ve işlemler, hakların korunması, hukukta kişi ve kişilik, kişilerin ehliyetleri, yerleşim yeri, adları ve kişiliğin korunması, hısımlık, hukukta aile (nişanlanma, evlenme, evliliğin genel hükümleri, boşanma ve nesep), miras ve eşya (zilyetlik, tapu sicili, mülkiyet ve sınırlı ayni haklar), hukukta sorumluluk (medeni, cezai idari ve siyasi sorumluluk türleri) ve yargı teşkilatı kavramları gibi temel hukuk bilgileri bulunmaktadır.

İnsan hak ve yükümlülükleriyle insandır; bu nedenle haklarını bilmeli, onları korumalı ve başkalarının haklarına da saygı göstermelidir. Kitap bu amaca hizmet etmektedir.

 

Konu Başlıkları;

Toplum Düzenini Sağlayan Kurallar

Pozitif Hukukun Kaynakları

Hukuk Kurallarının Uygulanması

Kanunlaştırma

Hukuk Sistemleri

Hukuk Kurallarının Sınıflandırılması

Hak

Hukuki Olay, Fiil ve İşlemler

Kişi ve Kişilik

Aile, Miras, Eşya Kavramları

Sorumluluk

Yargı Teşkilatı


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.