Temel İslami Bilgiler

Temel İslami Bilgiler

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

TEMEL İSLAMİ BİLGİLER


İnsan olarak en büyük sorumluluğumuz " yaradışıl gayemizi" bilmemiz ve gereğini yapmamızdır. Yaradılış gayemizin ne olduğunu elbette ki, bizleri yoktan vareden Yüce Halıkımız (yaratıcımız ) dan öğreneceğiz.


Yüce Yaratıcımız, bizleri niçin yarattığını ez-Zariyat suresinin 56. ayet-i kerimesinde şöyle açıklıyor. " Ben cinleri ve insanları, ancak beni tanısın ve bana kulluk etsinler diye yarattım."


Görülüyor ki, en temel vazifemiz, bizi yaratanı tanımak ve O' nun istediği gibi O'na kulluk etmektir. Bu asli görevimizi hakkıyla yerine getirmek için doğru bilgiye, gerçek ilme ihliyacımız vardır. Bu ilmi en doğru şekilde elde etmenin yolu ise, Allah 'ımızın bu maksat için indirdiği ekmek kitabı Kur'an-ı Kerime başvurmak, " Yaşayan Kur'an" da denilen örnek peygamber Hz. Muhammed (S.A.V.) in sünnetine sarılmaktır. Bunun birinci birinci basamağında ise okumak......... vardır. Okumak Allah' hımızın vahiyle gelen ilk emridir ki, "Rabbinin adıyla oku" (Alak, 1) manasına gelmektedir. Bu demektir ki, önce okuyacağız, anlayacağız, bilgi sahibi olacağız, ardından da uygulayıp yaşayacağız. Uygulayıp yaşamak için bilgi şarttır. Bundan dolayıdır ki, ilim elde etmek için uğraşmak her Müslümana farz kılınmıştır.


İşte elinizdeki bu mutevazi ilmihal çalışması aslında "zaruret ı dinniye"den (dinen bilinmesi zaruri) olan ve böyle olduğu için de , her mümine farz kılınan bir alanda hazırlanmıştır. İnanç, ibadet, muamelat ve Ahlak esaslarından oluşan Yüce Dinimiz İslam hakkında özet bilgileri ihtiva etmektedir. Abdest ve namaz hakkında resimlerle de desteklenen bilgiler verilmiş, kolay anlaşılır ümidiyle de soru-cevap şeklinde bir anlatım yolu izlenmiştir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.