Tersine Dünya
% 19indirim

Tersine Dünya

  • 19,00 TL15,39 TL

    hopi kampanyası
    0,77 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Sanat ve film teorisi ve görsel algı üzerine yapıtlarıyla tanınan Rudolf Arnheim (1904-2007), yazdığı tek romanı Tersine Dünya’da, adeta zihinlerimize ve düşüncelerimize dair perspektifimizi  sorgularken, kimi zaman Kafka’yı hatırlatan  bir dünya yaratıyor.


Sıradışı bir roman okumak isteyenler, Tersine Dünya’da aradıklarını fazlasıyla bulacaklar…


“Ayrıca bütün katli­amlardan ve yıkımlardan deliliğin, aptallığın, bencilliğin, kibrin ve dar kafalılığın, yani insan ruhunun zavallı bir karikatürünün sorumlu olduğunu kendime itiraf etmek zorunda kaldım… Nitekim yüzyıllardır Cervantes’in, Swift’in, Voltaire’in yazılarında yankı­lanan ve yakın zamanda Kafka’da korku dolu bir soru halin­de körelip kalan kahkahalar gözyaşları kadar acıdır… Bu yüzden, tekinsiz ve kötücül bir biçimde bizimkine benzeyen bir dünya ya­ratmak için hayatımızı belirledikleri söylenen ana ilkeleri tersine çevirmenin yeterli olacağı fikri beni çok cezbetti…”


- Rudolf Arnheim


Yorum Sayısı: 1

Adı size bir ip ucu veriyor aslında. Bir distopya ve normarı farklı bir gerçeklik. Kitapta takıldığım şey normlar bizim normlarımızın tersi olması yazar bunu da belli bir zaman sonra aynı dünya da geçtiğini söylüyor. Yani gelecekte bizim normlarımızın hemen hepsini denemiş ve bu normların tam tersini benimsemiş bir dünyadan bahsediyor. Farklı bir bakış açısı görmek için güzel bir kitap.

Ö
Ömer Aydemir  -   07.03.2016