The Terrible Türk - Batı’nın Gördüğü “Türk”
% 25indirim

The Terrible Türk - Batı’nın Gördüğü “Türk”

  • 20,00 TL15,00 TL

    hopi kampanyası
    0,75 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bir dostuna yazdığı mektupta Darwin 1881’de şöyle der:

“Kanımca, doğal seçilim uygarlığın gelişmesine senin düşündüğünden daha fazla katkıda bulunmuştur ve bulunmaktadır. Hatırlasana, daha birkaç yüzyıl önce Avrupa ulusları Türklerin egemenliği altına düşme tehlikesiyle karşı karşıyaydı; şimdi ise bunu düşünmek bile ne kadar garip, değil mi! Daha uygar olan Kafkas ırkları, var olma mücadelesinde Türkleri fena halde yendi. Çok da ileri olmayan bir tarihte dünyaya bakacak olursak,her tarafta düşük düzeyli ırkların pek çoğunun daha yüksek, uygar ırklar tarafından bertaraf edilmiş olduğunu göreceğiz.”

Darwin bu kelimeleri yazalı 140 yıl geçti; ne Türkler bertaraf oldu, ne de Batı’nın gözündeki Türk imajı! Türkler hâlâ Avrupa kapılarında; imaj ise hâlâ şişman, hâlâ kafasında fes, ayaklarında ucu kıvrık terlikler var, hâlâ yabani ve tembel, acımasız ve fesat, hâlâ kılıcının ucundan kan damlıyor!

Otuz yıl boyunca, üzerinde "Korkunç Türk" imajını taşıyan gündelik objeler toplayan Roni Margulies, bu kitapta Avrupa ırkçılığının bu en temel imajını sergiliyor ve anlatıyor. Oryantalist sanatta ve siyaset söyleminde yer alan "Korkunç Türk" pek çok çalışmaya konu olmuştur. Gündelik hayatta, Batı kültürünün en masum alanlarında yer alan "Türk" imajını ise bu kitapta göreceksiniz.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.