The Tipping Point - Kıvılcım Anı

The Tipping Point - Kıvılcım Anı

Küçük Şeyler Nasıl Büyük Farklar Yaratır?
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Neden bazı fikirler, davranışlar ya da ürünler yayılıyor da, bazıları yerinde sayıyor?


Kıvılcım ânı (tipping point) bir fikrin, bir trendin veya bir davranış biçiminin, herhangi bir nedenle bir eşiği aştıktan sonra hızla yayılmaya başladığı o büyülü noktadır. Tıpkı tek bir insanın bir grip salgınını başlatabilmesi gibi, belli belirsiz bir dokunuş da bir akımın önünü açabilir, bir ürünü çok popüler kılabilir veya toplumsal eğilimlerde ani bir sapmaya neden olabilir. Malcolm Gladwell 2002’de kaleme aldığı ve yayınlandığı ülkelerde hâlâ çok okunan bu kitabında kıvılcım ânı fenomenini, farklı coğrafyalardan ve farklı tarihlerden örneklerle gün ışığına çıkarıyor.


Kıvılcım Ânı’nı okuduğunuzda sigara bağımlılığının, intihar eğiliminin, isyanların, şehirde işlenen suçların, televizyon programlarının aldığı reytinglerin, ağızdan ağıza pazarlamanın doğasını daha iyi anlayacak; bireye ve topluma zarar veren salgınları önlemeye ve tam tersine yararlı akımları başlatma ve yönetmeye dair ufuk açıcı fikirler edineceksiniz.


Çevrenize şöyle bir bakın. Değişime kapalı, katı bir yer gibi görünebilir. Ama öyle değil. Doğru noktaya yapılacak en küçük bir dokunuşla bir kıvılcım çakabilir


Malcolm Gladwell, The Tipping Point / Kıvılcım Anı eseri küçük şeyler nasıl büyük farklar yaratır şeklinde bir alt başlığa sahip olunca insanları, ana başlıktan daha çok meraka salıyor. Hayatta bazı insanlar, öyle mesafeler kat ederek popüler hale gelirler ki düşündüğünüz zaman ben, dünyaya 30 kez gelsem bu adamın bir kerede kat ettiği mesafeyi yine kat edemem dersiniz. Peki, siz, otuz kez dünyaya gelseniz kat edemeyeceğiniz mesafeyi kat eden insanlar, bunu nasıl başarıyor diye hiç düşündünüz mü? Siz, büyük şeylerin peşinde koşarak büyük olmaya çalışırken o insanlar, küçük şeylerin peşinde koşarak büyük oluyor. Mesela sabah kalktığında camdan bakıyor ve doğaya bir selam veriyor. Sokağa çıktığı zaman karşıdan gelen insanı tanımasa dahi bir selam veriyor. Sizler, büyük şeylerin peşinde koşup, istediğinizi elde edemeyerek kendinize küs yaşarken, onlar, küçük şeylerin peşinde koşarak kendileriyle barışık yaşıyor ve hem madden hem de manen önemli yollar kat ediyor. Bu eseri okuyunca bu durumu daha iyi idrak edecek ve yaptığınız hataların yaşamınızı nasıl yaşanmaz kıldığını anlayacaksınız.

            Toplum yapısına bakıldığı zaman insanların patlamaya hazır bir bomba olduğu rahatlıkla fark edilir. Çünkü insanlar, toplumsal yaşam içerisinde öylesine bunalmış ki bu bunalımlarını artık gizleyemiyor ve hem sözlerine hem de davranışlarına yansıtıyor. Peki, insanlar, toplumsal yaşam içerisinde neden mutlu olamıyor da belki de kendilerini intiharın eşiğine getirecek kadar bunalım içerisine giriyor? İnsanlar, neden kendilerini bağımlı hale getiren sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar ediniyor? Günümüzde toplumsal isyanlarda neden büyük artış var? Özelikle metropol denilen büyük şehirlerde işlenen suçlarda neden büyük artış var? Televizyon kanalları kaliteli program yapmak yerine neden reyting peşinde koşuyor? Ürünlerin pazarlama tekniklerinin ağızdan ağza yapılması ürünlerin pazarlamasına nasıl bir katkı sağlıyor? Bu soruların cevaplarını merak ediyor ve bu cevapları öğrenerek kendinize yeni ufuklar açmak istiyorsanız Malcolm Gladwell, The Tipping Point / Kıvılcım Anı eserinden istifade etmelisiniz.

            İnsanlar, topluma baktıkları zaman toplumunda kendileri gibi değişime kapalı olduğunu düşünür. Ancak Malcolm Gladwell, The Tipping Point / Kıvılcım Anı eserini okuyunca hiçbir insanın ve toplumun değişime kapalı olmadığını, önemli olanın doğru noktaya dokunarak kıvılcımın çakmasını sağlamak olduğunu anlıyorsunuz.   

            Malcolm Gladwell, 1963 yılında İngiltere’de doğmuştur. Tarih eğitimi alan yazar, Kıvılcım Anı isimli eseri ile edebiyat dünyasının en ünlü isimlerinden biri haline gelmiştir. Yazarın, Göz Açıp Kapayıncaya Dek eseri ise iş dünyasında büyük yankı uyandırmıştır.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.