Ticaret Liberalizasyonu ve Ulusların Fakirliği
% 31indirim

Ticaret Liberalizasyonu ve Ulusların Fakirliği

  • 10,00 TL6,90 TL

    hopi kampanyası
    0,35 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Bu çok değerli bir kitaptır. Farklı ekonomik teorilerin ve ampirik bulguların derinden kavranılmasına dayalı olarak, bize ticaret liberalizasyonunun büyüme, eşitsizlik ve makro ekonomi üzerindeki etkisi konusunda kısa ama büyük ölçüde öğretici bir genel bakış açısı sunmaktadır."


- Ha-Joon Chang, Cambridge Üniversitesi, İngiltere, Kicking Away the Ladder ve Bad Samaritans kitaplarının yazarı.


"Kökten serbest ticaret taraftarlığı, kademeli olarak ticaret politikasının iktisadi kalkınmada oynadığı rolün daha ayrıntılı ve tarihsel açıdan daha fazla bilgi sahibi olarak kavranıldığı bir yöne doğru gitmektedir. Thirlwall ve Pacheco-López, mevcut literatürün mükemmel bir analizini ve ayrıca önceki basit görüşlerin çok yönlü bir eleştirisini sunmaktadır. Yazarların açıkladıkları üzere, liberalizasyonun başarılı olup olmayacağını belirleyen ayrıntılar; zamanlama, politikaların uygulanış sıralaması ve genel koşullardır."


- Dani Rodrik, Harvard Üniversitesi, ABD


"Bu kitap, liberalizasyonun her probleme çözüm olduğuna inanan aşırı liberalizasyon yanlısı serbest ticaretçileri öfkelendirecektir ve bu da iyi bir şeydir. Thirlwall ve Pacheco-López'in açık ve etkili şekilde gösterdiği üzere; gerçek dünya, bugünkü neoliberal iktisadi düşüncenin çok sevdiği teorik modellerin dünyasından farklıdır ve yazarlar Washington konsensüsünün burnunu sürtmekten zevk almaktadır. Tarih, gelişmekte olan ülkeler için çok miktarda serbest ticaret hapı içmeye kıyasla, kontrol altında tutulan ticaretin daha iyi olduğunu iddia etmekte olan yazarların haklı olduğunu ortaya koymaktadır."


- Larry Elliott, The Guardian Gazetesi


"Bu kitap, 'serbest ticaret' ile 'korumacılık' arasındaki standart ayrımı ortadan kaldırmakta ve ticaret politikasının ulusal ekonomi stratejisi için bir araç olarak kullanılması hakkında yapıcı şekilde nasıl düşünmek gerektiğini göstermektedir. Neoliberal iktisadi düşüncenin ötesinde düşünmek isteyenler ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşayan, gelişmiş ülkeler ve batı kökenli uluslararası kurumlarla yapılan müzakereleri etkilemek isteyenler için şiddetle tavsiye edilmektedir."


- Robert Wade, London School of Economics, İngiltere


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.