Tirende Bir Keman

Tirende Bir Keman

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Türk hikayeciliğinin usta kalemlerinden Mustafa Kutlu, Tirende Bir Keman adlı son kitabıyla okurlarıyla buluşuyor.


Kimi zaman güldüren çoğu zaman da hüzünlendiren musikişinas bir baba oğulun hikayesi, okuyanların yüreğine dokunacak türden… Her hikayesinde olduğu gibi Türk toplumunun duygu ve düşüncelerine ayna tutan Kutlu, hayat verdiği karakterlerle bize insanlık hallerini anlatıyor.


Hayal kırıklıkları karşısında sonu gelmeyen tiren yolculuklarına çıkan Kenan ve yolculukta onu yalnız bırakmayan oğlu Sadullah... Gerisi ise istasyonları doldurup boşaltan yolcular misali hayatlarına girip çıkmış insanlar… Değişmeyen şeyler de var elbette: Yanlarından ayırmadıkları keman ve dillerinden düşürmedikleri şarkılar. Bir de hasret ve gurbet…


Ellili yılların havasını taşıyan bu şarkılarla yürüyen duygusal hikayeyi Mustafa Kutlu’nun kaleminden okuyacaksınız.


Uzun Hikaye

Uzun Hikaye

Mustafa Kutlu

9 TL
Mavi Kuş

Mavi Kuş

Mustafa Kutlu

11,9 TL
Yoksulluk İçimizde

Yoksulluk İçimizde

Mustafa Kutlu

7,2 TL
Sır

Sır

Mustafa Kutlu

8,1 TL
Hüzün ve Tesadüf

Hüzün ve Tesadüf

Mustafa Kutlu

6,3 TL
Menekşeli Mektup

Menekşeli Mektup

Mustafa Kutlu

10,2 TL
Hesap Günü

Hesap Günü

Mustafa Kutlu

9 TL
Ya Tahammül Ya Sefer

Ya Tahammül Ya Sefer

Mustafa Kutlu

9 TL
Bu Böyledir

Bu Böyledir

Mustafa Kutlu

8,1 TL
Vatan Yahut İnternet

Vatan Yahut İnternet

Mustafa Kutlu

12,8 TL

Yazar, Türk hikayeciliğinde kendine özgü üslubu ile kendisine apayrı bir yer edinmiştir. Mustafa Kutlu, Tirende Bir Keman eserinde yer alan hikayeyi okurlar, okuduğu zaman çok beğenecek ve uzun süre etkisinden kendilerini kurtaramayacaklardır. Hikayeleri ile kendine has bir okur kitlesi oluşturan yazarın bu eseri hakkında otoriteler, Uzun Hikaye eserinden sonra yazarın en iyi eseri değerlendirmesini yapmışlardır. Yazar, bu eserinde müzisyenlikle uğraşan bir ailenin yaklaşık otuz yıllık yaşam hikayesini konu edinmiştir. Yazar, eserinde ailenin reisi kemancı Sadullah’tan başlayarak, kemancı yetiştirdiği oğlu yakışıklı Kenan’ı ve Kenan’ın, babasının adını verdiği ve kemancı yetiştirdiği oğlu Sadullah’ın hikayesini konu edinmiştir.

            Mustafa Kutlu, Tirende Bir Keman eserini de diğer eserleri gibi sohbet havasında ele almıştır. Yazarın, en bilinen özelliklerinden biriside eserlerini yazarken olmuş mu, olmamış mı diye dönüp arkasına bile bakmamasıdır. Yazarın, eserinde bölümleri uzun tutmaması ve kurgusunun sohbet tarzında olması okurların, dikkatinin dağılmasını engellerken, eseri okurken de okurlara büyük keyif veriyor. Yazarın, eserinde ele aldığı müzisyen aile bazı zamanlar şöhret basamaklarının en tepesine çıkarken, bazı zamanlarda sefilliğin ta dibine kadar inmektedir. Bu eserde Sabır Ana, Cellat Ali ve Gani Beyle tanışma fırsatı bulacak ve onları tanıdıkça karşınızda Anadolu insanını görecek ve yaşadığınız çirkin dünyada bu Anadolu insanlarının temiz yürekleri, sizlere Anadolu’nun saflığını ve masumluğunu hatırlatacaktır.

            Günümüzde herkes, masumiyetin bile ırzına geçildiğinden şikayet etmekte ve masumiyetin bir zamanlar dünyaya hakim olduğu dönemlere özlem duymaktadır. Okurlar, bu eser ile bu özlemlerini giderecektir. Çünkü yazarın anlattığı tiren, sizleri bulunduğunuz yerden alacak ve masumiyetin hakim olduğu diyarlara götürecektir. Tiren, sizi geri bıraktıktan sonra yaşamınıza döndüğünüzde kesinlikle yaşamınızda bir şeyler değişecektir. Çünkü hisleriniz ve yaşama bakış açınız değişmiş olacaktır. Hele de baba ile oğulun yaşamış olduğu aynı son sizi çok etkileyecek ve bu sonu uzun bir süre aklınızdan çıkaramayacaksınız. Canınız, hüzünlü bir şeyler okumak istiyorsa bu hikaye için hiç tereddüt etmeyin.

            Mustafa Kutlu, 1947 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiştir. Yazar, Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdikten sonra 6 yıl öğretmenlik yapmıştır. Öğretmenliği bıraktıktan sonra Dergah Yayınlarında çalışmaya başlamıştır. Yazarın yazı ve hikayelerinin birçoğu bu yayınevi tarafından yayınlanmıştır.  

Yorum Sayısı: 3

Hüzün, biraz sevinç sonra yine hüzün, hep hüzün... Klasik Mustafa Kutlu tarzı. Bir çırpıda okunan ama izi kolay kolay damaklardan silinmeyen bir hikaye.

Z
Zeynep Eriman  -   25.02.2016

Bugüne kadar hiç bıkmadan birçok baba – oğul hikayesi dinlemişizdir. Baba ile oğlun arasındaki muhabbet daima farklı olur. Bu farkı Mustafa Kutlu, Tirendeki Keman eserinde baba ile oğlun arasındaki muhabbeti okuyunca daha iyi anlayacaksınız. eserin içeriğindeki baba ile oğlun muhabbeti zaman zaman bizleri güldürse de çoğu zaman hüzünlendirecektir. Eserin içeriğindeki hikayede günlük yaşantımıza ait birçok ize rastlayacağız. Çünkü yazar, eserinde çevremizde yer alan, yolda selam verdiğimiz,...devamını oku

B
Burak Demir  -   27.06.2016

Klasik Yeşilçam filmleri tadında bir kitap. Acı bir hikaye ...

M
Merve Erol  -   19.03.2016