Topal Osman Ağa
% 15indirim

Topal Osman Ağa

  • 15,00 TL12,75 TL

    hopi kampanyası
    0,64 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Gazi Topal Osman Ağa Mondros Mütakesi'nden sonra , daha ortada hiçbir şey yokken olabilecekleri öngörerek 42 yere telgraf çekip," Trabzon'da bir kongre yapalım , silaha sarılalım. Bizim imhamıza karar verilmiştir. Başka çare yoktur." diyerek Milli Mücadele'nin ilk kıvılcımını Karadeniz sahillerinde Giresun'da ateşlemiştir. 


"Şahsi nefret zamanı değil memleketi kurtarmak zamanıdır" ilkesi ile "Batı Anadolu'da Yunanlılara tuz, ekmek ve ak teslim bayrağı götüren eşrafın tersine, Giresun eşrafı ile birlikte direniş ve mücadele gücünü oluşturmuş Ankara Hükümeti ne emir vermişse harfiyen yerine getirmiştir.


"Şu topal bacağımla bir nefer sıratıyla hizmete hazırım." diyerek, öce Mustafa Kemal Paşa'nın Mıhafız Birliği'ni ardından da Muntazam 42. ve 47. Giresun Gönüllü Alaylarını kurarak Milli Mücadele'nin tüm ceplerinde mücadele etmiştir.


Ali Şükrü Bey cinayetiyle ilgisi olmadığı halde," gerçekler sır kalsın" düşüncesi ile, 2 Nisan 1923 günü İsmail Hakkı Tekçe tarafından başına sıkılan kurşunla şehit edildikten sonra başı boynundan kesilerek, vücudundan vahşice koparılmıştır. Yahya Kaptan ile birlikte Atatürk'ün emri ile Anıt Mezarı yaptırılan Milli Mücadele Kahramanı, Karadeniz sahillerinin Başbuğ 'udur.  


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.