Toplumbilim Dersleri
% 20indirim

Toplumbilim Dersleri

  • 20,00 TL16,00 TL

    hopi kampanyası
    0,80 Paracık
  • VEYA

    Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Emile Durkheim tarafından 1890-1900 yılları arasında Bordeaux’da verilip 1904 ve 1912 yıllarında Sorbonne’da yinelenen, ölümünden önce konferanslar biçiminde kaydedilen derslerin 1950’de yayımlanan metni olan Toplumbilim Dersleri; meslek, yurttaşlık ahlakı, devletin tanımı, devlet ile bireyin ilişkisi, yurt, devletin biçimleri, demokrasi, yurttaşların genel ödevleri, mülkiyet hukuku, sözleşme hukuku, sözleşme ahlakı başlıklarında on sekiz dersi içeriyor.


1950’de yapılan ilk basımına İstanbul Hukuk Fakültesi Dekanı Hüseyin Nail Kubalı’nın yazdığı önsözün de yer aldığı yapıt, Türk toplumbiliminin gelişmesine çok önemli bir katkıdır.


Önsözünde, “Böylesine önemli bir yapıtın yayınlanmasının bilimsel varlığımızın zenginleşmesine katkı” olduğunu söyleyen Kubalı şöyle diyor:


“Büyük Fransız toplumbilimcinin ölümünden sonra ortaya çıkan bu yapıtının Türkiye’de yayınlanması hiç de bir rastlantı sonucu değildir. Denebilir ki, çok daha büyük olasılıkla bir tür kültürel belirleyiciliğin sonucudur. Çünkü Türkiye’de, özellikle Ziya Gökalp’ın çok tanınmış çalışmalarından beri anılmaya değer tek çalışma Durkheim’ın toplumbilimidir...”


Durkheim’ın Toplumbilim Dersleri’ni Prof. Dr. Özer Ozankaya’nın duru Türkçesiyle sunuyoruz.


Yorum Sayısı: 1

Emile Durkheim klasik sosyologlar arasında yer almasına karşın onu diğer klasik iktisatçılardan ayıran yönü dinin doğal seleksiyondan ziyade toplumsal birleştici bir yapıştırıcılık özelleğini varsaymasıdır. Yazar Toplum bilim derslerinde insanının bakış açısını olanca gayretiyle irdelemiş ve okuyucusunu bu düşünce mekanizmasının içine alarak insanın toplumdaki rolünü tespit etmeye çalışmıştır. Sosyolajiyle ilgileniyorsanız kütüphanenizde bu kitaba yer vermelisiniz..

H
Hasan Karakaya  -   14.02.2016