Toprak Ana

Toprak Ana

  • 3,00 TL

    hopi kampanyası
    0,15 Paracık

Erkekleri askere alınan köylerde geride kalanların çektiği sıkıntılar etkileyici bir üslupla anlatılır. Eldeki yetersiz yiyeceğin muhtaç olandan başlanarak dağıtılması, dört gözle beklenen hasat zamanları, umutların hasat zamanına ertelenmesi, savaş yüzünden ürünün hemen hepsinin merkezden istenmesi, boşa çıkan umutlar, yine açlık, sefalet, bir yandan cepheden gelen ölüm haberleri, umutsuz bekleyişler, savaşın uzun sürmesi üzerine aşağı çekilen cepheye çağrılma yaşı, yine gidenler, ayrılıklar, gözyaşları... Yani tek kelimeyle ve bütün zulmetiyle; savaş.


Orta Asya insanını, onların tarihte neler çekmiş olduğunu merak edenler, bu eser ile mutlaka tanışmalıdır. Cengiz Aymatov, Toprak Ana eserinde Orta Asya insanının çekmiş olduğu sıkıntıları tüm çıplaklığıyla bu eserinde ele almaktadır. Eserde, yaşlı Tolgunay’ın toprak ana ile baş başa dertleşmesi ve bu dertleşmeden sonra gençliğine geri dönmesi sizi çok etkileyecek.

Cengiz Aymatov, Toprak Ana eserinde üstün betimleme yeteneğiyle, olaylar arasında kurduğu sağlam bağla ve insanların savaş yıllarında yaşamış olduğu acılarla okurlarını eserini okuduğu koltuktan alıyor ve Orta Asya bozkırlarına götürerek o acıların bizzat şahidi yapıyor. Kırgız Edebiyatının çıkarmış olduğu en büyük yazar olan Cengiz Aymatov, anayurdunun topraklarında yaşanan kültürü, o büyük acıları Toprak Ana eseri ile bir kez daha dünyaya duyurmayı denemiştir. Yazar, Kırgızların II. Dünya Savaşı öncesindeki sakin hayatlarının savaşla birlikte nasıl değiştiğini ve bu savaşın hiç günahı olmayan insanlara ne bedeller ödettiğini tüm gerçekliğiyle okurlarının gözleri önüne seriyor. Yazar, eserinde resmen bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır. Bilmiyorsanız, okuyun ve öğrenin diyor.

Cengiz Aymatov, Toprak Ana eseri özellikle ilköğretim ve lise öğrencilerinin okuması gereken bir eserdir. Bu öğrencilerin bu eseri okumasında da en büyük görev eğitimcilere düşmektedir. Eğitimcilerin -tabi ki kendisi de kitap okuyorsa- bu eseri mutlaka öğrencilerine tavsiye etmesi gerekmektedir. Eserde, Almanlara 4 şehit vermiş olan bir ailenin savaştan önceki sıradan mutlu yaşamları ile savaştan sonraki yaşamış olduğu acı günlerin hikayesi konu edilmektedir. Tolgunayla, toprak ana arasındaki dostluğun, sırdaşlığın çıkarları için en yakın dostunu bile hiç düşünmeden satan bugünkü insanlara ibret olması gerekmektedir. Bir insanın savaşın yıkıcı gücünü görmesi için illa savaş görmüş olmasına gerek yoktur. Toprak Ana eserini okuması savaşın yıkıcı gücünü görmesi için yeterde artar bile. Ayrıca toprak ana’nın barış içinde yaşayan insanların neden savaştığına akıl sır erdirememesi okuyucuların hatta insanlığın üzerinde düşünmesi gereken ince bir mesajdır.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.