Toprak
% 25indirim

Toprak

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları
  • 25,00 TL18,75 TL

    hopi kampanyası
    0,94 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

‘Çorum’da Hitit dönemine ait büyük bir tarihi eser hırsızlığını araştıran gazeteci Defne Kaman ortadan kaybolur. Gazeteci kadının en son görüldüğü antik Hitit kalıntısı Yazılıkaya’da ortaya çıkan geyiğin nöbet tutması, bir efsane gibi Çorum’da kulaktan kulağa yayılmaya başlar.


Olayın büyümesi üzerine, Defne Kaman’ı canlı bulmak için şehrin valisi, emniyet müdürü ve Türkiye’nin ilk eko-hacktivisti olduğunu iddia eden Karaca canla başla çalışmaya başlar. Bu sırada sosyal medyada #defnekamannerede etiketiyle birleşen gençler eylem yapmak için Çorum’a yola çıkarlar.


Toprak, okuru bir yandan kayıp bir gazetecinin izinde Anadolu’da, sürükleyici bir maceraya davet ederken, kadim Kamanlık (Şaman) geleneğimizin Toprak Etiği ve Hakkına saygı gösterdiğini hatırlamamız için psiko-mitolojik bellek arayışını da sürdürüyor.


Türk mitolojisinde temsil edildiği ‘alt dünya’ söylenceleri ve gezegenimizin ana rahmi; tohumdan-insana bütün canların yuvası olan Toprak, bu romanda okura ekolojik bir alt metin okuması da sunuyor.


“Buket Uzuner, Türk Şamanizmi’ni evrensel değerlerle bugüne aktarmakta büyük başarı kazanıyor. (Tabiat Dörtlemesi) Buket Uzuner yaratıcılığının en güzel simgelerinden…”


- Talat S. Halman


Kumral Ada Mavi Tuna

Kumral Ada Mavi Tuna

Buket Uzuner

24 TL
Uzun Beyaz Bulut Gelibolu

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu

Buket Uzuner

15 TL
İki Yeşil Susamuru

İki Yeşil Susamuru

Buket Uzuner

7,42 TL
İki Yeşil Su Samuru

İki Yeşil Su Samuru

Buket Uzuner

12 TL
Yolda

Yolda

Buket Uzuner

8,4 TL
Güneş Yiyen Çingene

Güneş Yiyen Çingene

Buket Uzuner

9 TL
İstanbullular

İstanbullular

Buket Uzuner

7,42 TL
İstanbullular

İstanbullular

Buket Uzuner

15 TL

            İnsanlar, ellerine bir mikrofon alsa ve sokağa çıksa, sokaktaki insanlara hayattaki en zor şey nedir diye sorsa, herkes ekmek parası cevabını verir. Halbuki dünyadaki en zor şey ekmek parası değil, özgür olmaktır. Çünkü özgür olmak, ekmek parası kazanmaktan daha zordur. Ama insanlar, bedenleri özgür olduğunda, özgür olduklarını zannettikleri için bu soruya hiç düşünmeden ekmek parası cevabını verebiliyorlar. Kendi kendilerine bedenlerimiz özgür ama ya zihnimiz sorusunu sorsa, bu soruya kesinlikle ekmek parası cevabını vermezlerdi. Bu sefer, ekmek parası yerine hiç düşünmeden özgür olmak cevabını verirlerdi. Buket Uzuner, Toprak eserinde insanların özğür olmanın sadece beden özgürlüğüyle olmayacağının farkına varmalarını sağlamak için özgür olmak, ekmek parası kazanmaktan daha zordur. İnsanlar, özgürlüğü bedava sanmamalı demiştir.

            İnsanlar, bedenlerinin yaşaması için havaya, suya ve toprağa ihtiyaç duyarlar. Bu üçünden biri eksik olsa yaşayamazlar. Bu nedenle de hava, su ve toprak insanların için vazgeçilmezdir. Hatta tarihte hava için olmasa da toprak ve su için birbirleriyle bile savaşmışlardır. Peki, bedenlerini yaşatabilmek için savaşı bile göze alan insan, ruhlarını yaşatabilmek için neye ihtiyacı olduğunu biliyor mu? İnsanoğlu, maalesef bu sorunun cevabını bilmiyor. Eğer bilseydi uğruna savaştığı su ve toprak gibi ifade özgürlüğü içinde savaşırdı. Buket Uzuner, Toprak eserinde insanı insan yapanın ifade özgürlüğü olduğunu söylemiş ve ifade özgürlüğü üzerinde insanların bolca düşünmesi gerektiğini vurgulamıştır.

            Hepimiz, daima genç nüfusumuzun çoğunluğu ile övünür dururuz. Bunun için ne kadar övünsek azdır ama gençlerimizi dinamik tutmak ve onların en verimli şekilde yetişmesini sağlamak için neler yaptığımızı ve neleri yapamadığımızı hiç düşünmeyiz. Buket Uzuner, Toprak eserinde gençlerin ölü ruhlar haline gelmemesi için içlerinden fışkıran özgürlüğü ifade edecek ortamların ve gençlere iş imkanlarının mutlaka sağlanması gerektiğine dikkat çekmiştir. Burada en büyük iş ise hükümete ve eğitim sistemine düşmektedir. Hükümet programlarında gençler, her zaman ayrıcalıklı bir yerde olmalıdır. Aksi takdirde gençlerimizle değil, ölü ruhlarla övünmüş oluruz.

            Buket Uzuner, 1955 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gezi yazarlığı da yapmaktadır. Biyoloji ve çevrebilim alanlarında eğitim almıştır

Yorum Sayısı: 2

Buket Uzuner, Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları / Toprak eserinin içeriğinde yer alan hikaye Çorum’da geçmektedir. Defne Kaman, gazetecidir ve Hitit dönemine ait ve tarihi eser hırsızları tarafından çalınmış olan eserin peşine düşmek için Çorum’a gider ama burada kaybolur. Defne Kaman’ın kaybolması hem devlette hem de halkta büyük bir ses getirir. Sosyal medya üzerinden örgütlenen halk, Defne Kaman’ın bulunması için eylem yapmaya Çorum’a giderler. Bu arada halk arasında bir de nöbet tutan geyik...devamını oku

D
Demet Karaalioğlu  -   16.06.2016

Su...Toprak... İnsan merakla bekliyor serinin devamını. Kesinlikle bizden, kesinlikle çok samimi. Okunası maceralar.

T
Tolga Küçük  -   05.03.2016