Tüketici Davranışı ve Pazarlama Stratejileri
% 2indirim

Tüketici Davranışı ve Pazarlama Stratejileri

Global ve Yerel Yaklaşım
  • 39,90 TL39,10 TL

    hopi kampanyası
    1,96 Paracık
  • Tedarik Süresi 5 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Prof. Dr. Erdoğan Koç 20 yılı aşkın bir süredir üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde tüketici davranışı alanında dersler vermektedir. Yüksek cirolu markaların ürün yöneticiliği deneyimi de bulunan yazar 15 yılı aşkın bir süredir ulusal ve uluslararası şirketlere eğitimler vermekte ve danışmanlık yapmaktadır. Etki değeri yüksek ve saygın uluslararası dergilerde pek çok bilimsel çalışması bulunan yazar aynı zamanda pek çok saygın uluslararası bilimsel dergide editörler kurulu üyeliği ve hakemlik görevlerini de yürütmektedir. Kitabın 7. baskısı bu deneyimlerin ışığında, Türkiye’de ve dünyada ortaya çıkan teorik ve pratik gelişmeleri ve ihtiyaçlardaki değişimleri göz önünde bulundurarak hazırlanmıştır. Kitapta Tüketici Davranışı ve Pazarlama Stratejileri 900'den fazla araştırma sonucu ve 1200'in üzerinde ilginç örnekle desteklenerek, uygulama esaslı bir yaklaşımla anlatılmaktadır.

İşletmenin temel amacı müşteri yaratmak ve müşterileri tutmak olduğu için bir işletmenin iki (ve sadece iki) temel fonksiyonu vardır: pazarlama ve innovasyon (yenilikçilik). Pazarlama ve innovasyon (yenilikçilik) sonuç üretir. Diğer fonksiyonların hepsi maliyet üretir." (Peter Drucker)

Tüketici sofistikasyonunun derinleştiği ve marka kalabalıklığının son derece arttığı günümüzde, tüketici davranışını anlamak ve uygun yenilikleri pazarlama stratejileri ile hayata geçirmek isletmenin rekabet gücü geliştirmesini etkileyen en önemli unsurlardan biri haline gelmiştir.

 

Araştırma sonuçları göstermektedir ki;

i) müşteri memnuniyetindeki %1' lik bir artış yatırım üzerindeki getirinin yaklaşık olarak %12 artmasına

ii) mevcut müşterilerin elde tutulma oranındaki %5’lik bir artışın %25 ila %125 arasında kâr artışına neden olmaktadır.

iii) müşteri tatminindeki %1’lik bir artış müşteri sadakat oranını %10 artmasına neden olabilmektedir. Yeni müşteri kazanmak eskileri muhafaza etmekten 5 kat daha maliyetlidir.

 

Konu Başlıkları

Tüketici Davranışına Giriş

Pazarlamanın Temelleri

Algılama (Perception)

Öğrenme ve Hafıza

Motivasyon ve İlgilenim

Tutumlar

Benlik ve Kişilik

Değerler, Yaşam Biçimleri ve Kültür

Referans Grupları, Aile ve Cinsiyet

Satın Alma Karar Süreci

Pazarlama İletişimi ve İkna Teknikleri

 


Yorum Sayısı: 1

Çok sevgili Erdoğan hocamın her satırının dikkatle okunması gereken kitaplarından.. İçindeki örnek olaylar ile oldukça öğretici bu kitap özellikle pazarlama öğrencileri ve eğitmenler için olmazsa olmazlardan.

G
Gülnihal Topay  -   09.03.2016