Turgutoğulları ve Konya'daki Eserleri
% 13indirim

Turgutoğulları ve Konya'daki Eserleri

  • 16,00 TL13,92 TL

    hopi kampanyası
    0,70 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Turgudoğulları Orta Asya'dan Anadolu'ya gelmiş bir Türk aşiretidir. Bu aşiret beyleri arasında Turgud adını almış ulu kişiler de vardır. 


Turgudoğulları aşiretinin beyleri Karamanoğulları devletinin hükümdarlariyle kız alub virmek suretiyle akrabalık kurmuşlar ve en yüksek devlet adamları arasına katılmışlardır. Bu yüzden geniş arazi ve emlak sahibi olub birçok hayır eserleri yapmışlar, vakıflar tesis eylemişlerdir. Bu i'tibârla Turgud aşireti halkı da Karamanoğulları devletinin en sadık askerleridir.


Konumuz olan Turgudoğulları ve eserleri hakkında incelemeler Karamanoğulları tarihini aydınlatacak bilgi ve belgeleri ihtiva itdiği gibi Karamanlılarla siyasi, 'askeri ve ictima'i birçok münasebetlerde bulunmuş olan Osmanlı Devleti tarihi içün da bir kıymet ifade eder. Hele Konya tarihi bakımdan öneminin yüksek olduğunu haklı olarak söyleyebiliriz. Biz burada o büyük Türk soyunun önce Konya ilinde bıraktıkları san'at ve medeniyet eserlerini, sonra menşeleriyle tarihte oynadıkları rolleri aydınlatmağa çalışacağız."


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.