Turizm Ekonomisi
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Konu Türkiye açısından ele alındığında, turizmin ekonomik boyutu ön plana çıkmaktadır. Türkiye gibi gelişme yolunda olan ve doğal güzellikleri, eşsiz tarihi mekanları, arkeolojik ören yerleri ve kültürel değerleri ile birçok rakip ülkeye kıyasla önemli derecede büyük bir turistik arz zenginliğe sahip olan ülkemiz için turizm alanına yoğunlaşmak neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. Türkiye'de yatırımların artması, işsizliğin azaltılması, kalkınma sürecinin hızlandırılması, bölgelerarası dengesizliğin azaltılması ve ödemeler dengesi sorunun giderilmesi büyük ölçüde turizm sektörünün gelişme düzeyine bağlıdır.


Bu kitapta, turizm sektörünün ekonomik alandaki katkıları ele alınmıştır. Kitap, önemi giderek artan turizm ekonomisi alanında bir ders kitabı olarak kullanılmak üzere turizm eğitimi gören fakülte ve yüksekokul öğrencileri için hazırlanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin yanısıra konuya ilgi duyan kişiler ve sektör temsilcileri tarafından da kolaylıkla izlenebilecek bir şekilde hazırlanmıştır.


Kitabın hazırlanmasındaki temel yaklaşım, turizm sektörünün iktisat biliminin ışığında incelenmesidir. Bunun için okuyucunun öncellikle iktisat bilgisine sahip olması gerekir. Ancak her okuyucu iktisat bilgisine sahip olmayabilir.


Bu nedenle kitabın birinci bölümünde iktisatla ilgili temel kavramlara yer verilmiş, diğer bölümlerde ise temel iktisat bilgilerine asgari ölçüde verilmeye çalışılmış, turizm ile iktisat arasındaki ilişki incelenmiş ve turizm sektörüne yönelik bir turizm ekonomisi kitabı oluşturulmaya çalışılmıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.