Türk Borçlar Hukuku
% 2indirim

Türk Borçlar Hukuku

Özel Borç İlişkileri
  • 58,00 TL56,84 TL

    hopi kampanyası
    2,84 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu bası da altı bölümden oluşmaktadır. Her bir bölümde, çeşitli sözleşme gruplarına ait olan çeşitli sözleşme türlerinden en az bir sözleşme, ayrıntılı olarak incelenmiştir. Uygulaması en fazla olan satış ve kira sözleşmesine ise nisbeten diğer sözleşmelerden daha ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Önceki basıda olduğu gibi çalışmamızda öğrencilere yararlı olacağını umduğumuz yenilediğimiz şemalara ve tablolara yer verilmiştir.

28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren ve Ülkemizde uzunca bir süre uygulanan 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’u yürürlükten kaldıran 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile ilgili gereken açıklamalar yapılmıştır. Ancak öğrenciyi ve okucuyu fazla sıkmamak adına daha çok, 6502 sayılı Kanunun 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile olan sıkı bağlantılı noktalarına daha çok yer verilmiştir. Örneğin tüketici sözleşmeleri, ayıplı mal ve hizmetler, taksitli satışlar ve tüketici kredileri hakkında daha fazla bilgiye yer verilmiş, nispeten tüketici hukukuna özgü işyeri dışında sözleşmeler, mesafeli sözleşmeler, paket tur, abonelik sözleşmeleri vs. sözleşmelere yer verilmemiştir.

Bu basıda daha ziyade uygulamada tartışmalı noktalara açıklık getirmek adına açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir. Özellikle TÜİK tarafından ilan edilen ve kamuoyunda oldukça tartışılan kira endeksleri hakkında eleştiri eklenmiş ve Yargıtay kararları uyarınca doğru olan kira artış endeksleri hakkında bilgi verilmiştir. Keza uygulamada kafa karışıklığı yaratan ve pek çok soruya muhatap olduğumuz kira sözleşmelerinin on uzama yılı sonrası sona ermesine yönelik 6101 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun’un Geçici 2. maddesi ile ilgili uygulama örnekleri verilmiştir. Çalışma, sadece öğrencilere değil, Kanun hükümlerinin ne şekilde anlaşılması gerektiği faaliyeti ile uğraşan avukat ve hakimlere de yol gösterici olacağına inanılmaktadır.

 

Konu Başlıkları

Özel Borç İlişkileri ve Sözleşmeler Hakkında Ön Açıklamaları

Mülkiyetin Devri Amacı Güden Sözleşmeler

Kullanma Amacı Güden Sözleşmeler

İşgörme Amacı Güden Sözleşmeler

Saklama Amacı Güden Sözleşmeler

Güvence Sağlama Amacı Güden Sözleşmeler


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.