Türk Ceza Hukuku Sisteminde Siber Suçlar
% 2indirim

Türk Ceza Hukuku Sisteminde Siber Suçlar

  • 73,00 TL71,54 TL

    hopi kampanyası
    3,58 Paracık
    Babil.com'da 60> TL ve üzeri ücretsiz kargo kampanyası
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Günümüzde bilişim suçları, bilgisayar suçları veya siber suçlar olarak adlandırılan suçlarda büyük artış olduğu gözlemlenmektedir. Teknolojinin sağladığı olanakları kullanan suçlular, organize suç grupları veya terörist örgütlenmeler, amaçları doğrultusunda faaliyetlerde bulunmakta ve geleneksel suçlara oranla daha büyük kazançlar elde etmektedirler.


Elde edilen kazançların büyüklüğüne rağmen, suçluların tespit edilmesinde yaşanan güçlükler, yine suçluların hızlı hareket edebilmeleri, izlerini yok edebilmeleri ve eylemlerinin sınır aşan boyutları gibi etkenler sayesinde, bu suçlarda etkin soruşturma yapılamadığı da bilinen bir gerçektir.


Türk Ceza Hukuku Sisteminde Siber Suçlar başlıklı kitabın yazılmasındaki esas amaç, toplumun hemen hemen tüm kesimlerini ilgilendiren, pek çok kişiyi sadece internete girdiği ve interneti kullandığı için mağdur eden bu suçları detaylı incelemek ve suçlarla mücadelede çözüm önerileri sunmaktır.


Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde siber suçun kapsamı, tanımı, tarihçesi, etkileri ve kategorileri incelenmektedir. Kitapta bilişim suçları yerine, daha kapsayıcı bir tanım olması nedeniyle siber suçlar kavramı tercih edilmektedir. Siber suçların tarihçesi kısmında, özellikle 1960’lı yıllardan sonra, siber alemde yaşanan gelişmeler ve bu gelişmeler doğrultusunda siber suçların gelişimi aktarılmaktadır. Siber suçların etkileri bölümünde, siber suçların sadece ekonomik alanda yaptıkları olumsuz etkiler değil, ulusal güvenliğe ve mağdurların psikolojilerine yaptığı olumsuz etkiler de anlatılmaktadır.


Siber suçların kategorileri bölümünde ise Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesinin benimsediği kategoriden esinlenilmekte olup, Sözleşmenin benimsediği Bilgisayar Sistemleri ve Verileri Üzerine İşlenen Suçlar, İçerik ile Bağlantılı Suçlar, Telif ve Marka Haklarıyla İlgili Suçlar ve Bilgisayarla Bağlantılı Geleneksel Suçlar başlıklı kategorilere, Birleşik Suçlar adlı yeni bir kategori eklenerek, konu detaylandırılmaktadır. Özellikle siber suçların kategorileştirilmesi konusu, doktrinde halen üzerinde mutabık kalınan bir konu olmayıp, farklı farklı kategorilerin kabul edildiği bir alandır. Dolayısıyla kitapta kabul edilen kategorileştirme çabası da, üzerinde tartışılabilecek ve farklı görüşleri barındırabilecek bir çabadır. Bu konuda bir tartışma ortamı sağlayacaksa ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasına yardımcı olacaksa, kitap amacına ulaşmış demektir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.