Türk Hukuk Muhakemesinde Davanın Açılmasının Usul Hukukuna İlişkin Sonuçları
% 2indirim

Türk Hukuk Muhakemesinde Davanın Açılmasının Usul Hukukuna İlişkin Sonuçları

  • 32,50 TL31,85 TL

    hopi kampanyası
    1,59 Paracık
  • Tedarik Süresi 5 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Medeni usul hukukunda davanın açılmasının maddi hukuka ilişkin sonuçlarının yanı sıra, usul hukukuna ilişkin sonuçlarının da olduğu bilinmektedir. Ancak bu konuda yazılanlar makale, monografi veya ders kitaplarında dağınık olarak yer almaktadır. Bu haliyle söz konusu çalışma, bu konudaki boşluğu doldurma özelliğini göstermesi bakımından önemlidir.

Davanın açılmasına bağlanan usul hukukuna ilişkin sonuçları; mahkemece davayı inceleme ve karar verme yükümlülüğünün doğması, mahkemenin görev ve yetkisinin sabitleşmesi, dava şartlarının davanın açıldığı tarihe göre belirlenmesi ve davanın açıldığı tarihteki duruma göre karara bağlanması, ihtiyati haczin ve ihtiyati tedbirin korunması, davayı geri alma yasağının başlaması, (basit yargılama usulünde) iddiayı genişletme ve değiştirme yasağının başlaması ve derdestliğin ortaya çıkması şeklinde belirtmek mümkündür.

Ayrıca tarafların dürüstlük kurallarına uyguna hareket etme ve doğruyu söyleme yükümlülüğü de davanın açılmasının bu çerçevedeki sonuçları içerisinde kabul edilebilir. Çalışma tüm bu konuları inceleyerek okuyucuların kaynak ihtiyacını tek bir kitapta toplamaktadır.

 

Konu Başlıkları;

Çekişmesiz Yargı – Çekişmeli Yargı

Dava Açma Usulü

Davanın Açılmamış Sayılmasının Davanın Açılmasının Sonuçlarına Etkisi

Tahkim Yargılaması Açısından Değerlendirilmesi

İdari Yargıda Açılan Davalar Açısından Değerlendirilmesi

Ceza Yargısı Açısından Değerlendirilmesi


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.