Türk Hukukunda Deniz Alacaklarına Karşı Sorumluluğu Sınırlama Fonu
% 17indirim

Türk Hukukunda Deniz Alacaklarına Karşı Sorumluluğu Sınırlama Fonu

  • 57,50 TL47,72 TL

    hopi kampanyası
    2,39 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Deniz alacaklarına karşı sorumluluğun sınırlaması konusu, deniz ticaret hukukunun en önemlisi konularından birisidir. LLMC 76; bu konuyu düzenlemesi ve 6102 sayılı TTK'nın açık hükmü ile kendisine atıfta bulunulması dolayısıyla, Türk hukukunda benimsenen deniz alacaklarına karşı sorumluluğun sınırlanması rejiminin temelinde bulunmaktadır. Hem bu sözleşme hem de Türkiye'nin taraf olduğu ve uygulama alanları dahilinde ortaya çıkacak dniz alacaklarına karşı sorumluluğun sınırlanmasına uygulanabilecek özel hükümler sevk eden diğer milletlerarası sözleşmeler, deniz alacaklarına karşı sorumluluğun fon tesis etmek suretiyle sınırlanabileceğini zikretmektedirler. Her ne kadar sınırlama fonunun tesisi usulü işbu milletlerarası sözleşmelerce taraf devletler ulusal hukuklarına bırakılmışsa da, Türk hukukunda bu yönde ayrıntılı hükümlere yer verilmemiştir.


Çalışma Türk hukuku uyarınca tesis olunacak ve paylaştırılacak sınırlama fonunun tabi olması gerektiği düşünülen usul hükümleri Türk hukukunda benimsenen deniz alacaklarına karşı sorumluluğun sınırlanması rejimi çerçevesinde milletlerarası düzeyde yürütülen çalışmalar ve karşılaştırmalı hukuk incelemesi neticesinde elde edilen değerlendirmeler dikkate alınmak ve Türk usul hukukunda yer alan ilgili hükümler göz önünde bulundurulmak suretiyle önerilmişlerdir.


Bu şekilde sınırlama fonunu tesis ile paylaştırmakla yetkili ve görevli kılınan mahkemenin Türk mahkemesi olduğu durumlarda yeknesak uygulamanın yerleşebilmesini sağlamak amacıyla, bu mahkemenin sınırlama fonunun tesisi ile paylaştırılmasında takip edeceği usulü öngörülmesi amaçlanmıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.