Türk Hukukunda Yaşlı Hakları
% 18indirim

Türk Hukukunda Yaşlı Hakları

  • 27,00 TL22,14 TL

    hopi kampanyası
    1,11 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Dünya nüfusundaki hızlı yaşlanma toplumlarda, devletler tarafından nüfus yapısındaki değişikliklere paralel bir sağlık hizmeti sunulması beklentisini yaratmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu ve uluslararası kurumlarca yapılan nüfus projeksiyonlarına bakıldığında ileriki yıllarda genç ve yaşlı nüfusun toplumda eşit hatta yaşlı nüfus daha ağırlıklı olacak şekilde temsil edileceği görülmektedir.Nüfustaki yaşlanma ve yaşlı sayısındaki artış hızına paralel sağlık ve sosyal destekyapısının ivedilikle oluşturulması bir zarurettir. Çünkü 65 yaş üstü bireylerin gençnüfusa göre sağlık bakım gereksinimleri ve sosyal bakım ihtiyaçları daha fazla olacaktır.


Oluşturulacak politika, program ve mevzuatlar yaşam kalitesini ve genel sağlığı arttırma odaklı olmalıdır. Zira başarılı yaşlanma sağlık yanında psikolojik ve sosyal açıdan da tam bir iyilik halini gerektirir. ABD, Japonya, Almanya ve birçok AB Ülkesi sağlık ve sosyal bakım sistemleri incelendiğinde genelde düzenlemelerin yasa düzeyinde olduğu ve sağlık yanında bakım hizmetinin de güvence altına alındığı görülmektedir. Ülkemizdeki düzenleme genelge ve yönetmelikten öteye gidememiş olup, gecikmeksizin özellikle yasa düzeyinde düzenleme yapılmalıdır.


Bu kitapta ülkemizde yaşlı haklarına yönelik yapılacak hukuki düzenlemelere rehberlik etmesi için, özellikle yaşlı hakları alanında gelişmiş hukuki sistemleri bulunan ABD, Japonya, Almanya ve birçok AB Ülkesi sağlık ve sosyal bakım sistemleri incelenmiştir. Bunun yanı sıra ülkemizdeki mevcut durumun tespiti de yapılmış ve yaşlıların haklarına ilişkin dava örnekleri de değerlendirilmiştir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.