Türk Seri Katiller
% 56indirim

Türk Seri Katiller

1960‘lardan Bugüne
  • 27,50 TL12,10 TL

  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Türk Seri Katiller …


Kötülüğün karanlık aktörleri…


Seri katilleri anlamak modern psikiyatrinin en önemli konularından biri. Akıl sağlıkları yerinde olduğu halde, gözlerini dahi kırpmadan öldürebilen bu insanlar kim?


Her seri katilin, kendine has bir ritüeli ve öldürme güdüsü olsa da uzmanlara göre ortak özellikleri şunlar: Anormal kişilik bozukluğu, seksüel içerik, otuz günden uzun bir zaman diliminde cinayet ve en az üç kurban.
 
İpucu programının yapımcısı Sevinç Yavuz, bu kriterler ışığında Türkiye’nin son elli yılını taradı ve bütün seri katil profillerini elekten geçirdi. Sonuçta kimliği ve cinayetleri bilinen 23 seri katil ve bugüne kadar yakalanmayan ama işlediği cinayetler açısından seri katil olduğu bilinen iki katil kitaba dahil edildi.


Yavuz, 1960’lı yıllardan günümüze kadar Türkiye’de gerçekleşen seri cinayetlerin neden işlendiklerini, katillerin iç dünyalarını, öldürme güdülerini ve hareket şekillerini Türk Seri Katiller’de tüm detaylarıyla
okuyucuya sunuyor.


Kitabın yazarı Sevinç Yavuz'a göre seri katillerin 14 ortak özelliği var:
1) ‘Seri katil’ kategorisine girmesi için birbirine benzer en az üç cinayet işlemesi gerekiyor. Öldürme güdüsü ya da terör amaçlı toplu katliam yapanlar, suç örgütü adına adam öldürenler de seri katil değil.
2) Öldürmeye başladıktan sonra durdurulmadıkları sürece cinayet işlemeye devam ediyorlar. Bilindiği kadarıyla bugüne kadar cinayetlerine kendiliğinden son veren olmadı.
3) Yaşları 20-40 arasında. Her on seri katilden 9’u erkek.
4) Seri katil, cinayet işledikten sonra ‘sakinleşme’ dönemine giriyor. Bu dönem bir hafta sürdüğü gibi birkaç yılı da bulabiliyor.
5) Sakinleşme döneminde seri katil hafızasında cinayeti sürekli taze tutabilmek için öldürdüğü insanlardan mutlaka bir eşya ya da organ alıyor. Bu da cinayetin sıkça soygunla karıştırılmasına neden oluyor.
6) Çoğu, kurbanlarının etini yemekten, ölüsevicilikten hoşlanıyor.
7) Büyük çoğunluğunda da kronik alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı var.
8) Hafızaları zayıf, gerçeklerle yüzleşmekten kaçan ve hayvanlara şiddet uygulamayı seven kişiler.
9) Kurbanlarını genellikle kendi yaş gruplarından seçiyor, sınıf ve ekonomik düzey farkı gözetmiyorlar.
10) İktidar ve güç ihtiyaçlarını tatmin etmek için öldürüyorlar. Öldürme güdüsünü harekete geçiren, çoğunlukla cinsel problemlerin su yüzüne çıkması oluyor.
11) Çoğunluğu beyaz tenli, heteroseksüel ve dindar.
12) Çoğu çok kötü bir çocukluk dönemi geçirmiş ya da cinsel saldırıya uğramış.
13) Zekâ seviyeleri ortalama. Yüzde 31’i oldukça zeki.
14) Erkek seri katillerin birçoğuna çocukken kız kıyafetleri giydirilmiş ya da kız çocuğu gibi davranılmış.
Yorum Sayısı: 6

İşte, sokakta, çarşıda, markette heryerde bir seri katil var. Günlük hayatta o kadar çok karşılaşıyoruz ki, belki de bazı tehlikeler hep teğet geçiyor bizi.

S
Selim Öztürk  -   11.04.2016

Türkiye de işlenen seri cinayetler, katiller, katillerin psikolojisi, deliller, belgeler... Her şey muhteşem 😍 Ayrıca yapılmış olan profesyonel yorumlar ise en iyi kısımlardı. . Özellikle polisiye - gerilim sevenler heyecanla okuyabilir. .

G
Gülcan Durak  -   08.05.2016

Çok sevdiğim bir tarz fakat gerçek olaylardan alıntılanması okurken rahatsız edebilir 😐

B
Büşra Ercan  -   25.04.2016

Kitabı genel olarak beğendim. Benim için çerezlik gibiydi; çok kısa bir zaman zarfında bitirdim. Öncelikle söylemeliyim ki kitaptaki seri katiller, cinayet biçimleri, olaylar tamamen gerçek ve belgelerle ispatlanmış şeyler. Psikolojik olarak rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız bence almayın. Çünkü etkilenebilirsiniz.Bazı katillerin cinayet işleme biçimleri de beni rahatsız etmekle birlikte epey korkuttu. Gece geç bir saatte kitap okuyor olmam da cabası.
Ama empati yeteneğimi geliştirdim...devamını oku

C
Ceyda Vardal  -   20.05.2016

bu tarz kitap hayranı olan birisi olarak şiddetle okumanızı tavsiyer ederim. ufkunuzu kesinlikle genişletiyo :D Konya'da bu kitaplardan uyarlama bir korku oyunu var mutlaka gidip görün www.musallatkorkuevi.com

Ö
Ömer  -   29.07.2016

Hayatımızın bir anda psikopat birinin ellerinde son bulabileceğini daha iyi anlıyoruz. Okurken korksam bile hikayelerin sonunda bulunan katillerin son durumunu ve geçmişini anlatan yerleri okumak için devam ettim. Çünkü o satırlarda acı bir çocukluk yatıyordu. Bu da daha fazla ilgimi çekti.
Bence alıp okunması gereken bir kitap

S
Selen Abalı  -   28.05.2016