Türk Tarihinin Anahatları
% 34indirim

Türk Tarihinin Anahatları

  • 15,00 TL9,90 TL

    hopi kampanyası
    0,50 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Türklerin ana-yurdu asyadadır. Asya, ege denizinden japon denizine ; hint denizinden şimal buz denizine kadar uzanan ulu bir karaparçasıdır. Şarkta büyük deniz sahillerinde kora ve onun cenubunda yarım daire şeklinde denize girmiş çin kıtası vardır. Cenupta denize doğru mühim çıkıntı , büyük hint yarımadasıdır. Bunun şarkında sumatra, cava, borneo, filipin adaları içinde doğru uzanan hindi-çini yarımadası ve hint garbında arap yarımadası göze çarpar. Garpta karadeniz ve akdeniz içinde uzanan anadolu vardır. Bunun şimalinde anadolu gibi büyük asya kıtasına bağlı olan avrupa bulunur.

Avrupa beş kıtadan biri diye sayılmasına rağmen hakikatte ayrı bir kıta değildir. Asya'nın garba doğru bir çıkıntıısından ibarettir. Şarktan garba inen yaylalar, asyanın bel kemiğini teşkil eder. Bu yaylaların genişliği genişliği ve yüksekliği orta kısımlarda heybetli derecelere varır. Himalaya silsilesi, hazar denizi ve baykal gölü arasında bulunan yaylalar dünyanın en yüksek ve en geniş yaylalarıdır. Göklere baş uzatan dağlar ve korkunç kum çölleri ile yemyeşil sevimli su boyları bu sahada yanyana gelmiştir.

Büyük kadırkan (kingan) dağlarından baykal havzasına, oradan altay dağları boyunca itil havzasına vararak, hazardenizi havsazı, hindikuş, pamir, karakurum, karanlık dağları yolu ile ve sarı ırmakla tekrar kingan dağlarına ulaşan çizgi içinde kalan mıntıkaya orta asya yaylası denir. İşte türk'ün ana-vatanı bu yayladır...
(Tanıtım Bülteninden)


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.