Türk ve Alman Vergi Hukukunda Pişmanlık
% 2indirim

Türk ve Alman Vergi Hukukunda Pişmanlık

Her İki Ülkedeki Uygulamadan Örnekler ve Benzerlikler – Farklılıklar
  • 21,90 TL21,46 TL

    hopi kampanyası
    1,07 Paracık
  • Tedarik Süresi 5 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Eserde Türk Vergi Hukukunda cezalardan kurtulma yolları arasında sayılan, “Pişmanlık ve Islah” kurumu ile Alman Vergi Hukukunda benzer bir kurum olan, “Kendini İhbar (Selbstanzeige)” ayrı ayrı ele alınmaktadır.

Türk Vergi Hukukunda Vergi Usul Kanunu’nun 371’nci maddesinde düzenlenen Pişmanlık ve Islah Kurumunun kısa tarihçesi, hukuki yapısı, vergi ziyaı cezasının kesilmesini önleyen pişmanlıkla beyanname verme koşulları, pişmanlıktan yararlanmayı engelleyen haller irdelenmektedir.

Ayrıca Vergi Usul Kanunu’nda düzenlenen kaçakçılık suçları ile bu suçlara iştirak edenlerin Pişmanlık ve Islah kurumundan yararlanma koşulları ele alınmaktadır. Bu çerçevede, kaçakçılık suçlarının tespit yöntemleri; yoklama, vergi inceleme süreci, ihbar ve aramanın pişmanlığa etkileri ve sonuçları ile uygulamada yaşanan sorunlar; doktrin ve yargı kararları ışığında incelenmektedir.

Kitapta her iki ülke vergi hukukunda aynı madde numarası altında düzenlenmiş olan Pişmanlık ve Islah/Kendini İhbar (Selbstanzeige) kurumlarının benzer ve farklı yönleri ortaya konulmuş, bu çerçevede Türk Vergi Hukuku açısından eksiklikler ve yapılması gereken düzenlemeler konusunda önerilere yer verilmiştir.

Kitap, hem uygulamada meslek mensuplarıyla hukukçulara ve hem de bu konuda araştırma yapmak isteyenlere hitap etmektedir.

 

Konu Başlıkları;

Pişmanlık Kurumunun Tarihsel Gelişimi

Pişmanlığın Kapsadığı Suçlar

Pişmanlığın Kapsadığı Vergiler

Pişmanlıktan Yararlanmanın Şartları

Pişmanlıktan Yararlanmayı Engelleyen Durumlar

Vergi İdaresinin Uygulamaları

Yüksek Mahkeme İçtihatları

Pişmanlıktan Yararlanmanın Sonuçları

Pişmanlığın Hapis Cezalarına Etkisi

Suça İştirak Edenlerin Pişmanlığı


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.