Türkçe Öğrenmek İsteyen Yabancılar İçin Resimli Türkçe Sözlük

Türkçe Öğrenmek İsteyen Yabancılar İçin Resimli Türkçe Sözlük

  • 27,00 TL

    hopi kampanyası
    1,35 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ural-Altay dil ailesinin bir mensubu olan Türkçe, dünyada en eski yazılı metinlere sahip olan dillerden bir tanesidir.


Çeşitli yazı dilleriyle Avrupa, Ortadoğu ve Asya gibi çok geniş bir coğrafyada temsil edilen Türkçe, dünyada en çok konuşulan diller arasında 5. sırada yer almaktadır. İçerisinde bulunduğumuz coğrafyada konuşulan Batı Türkçesinin bir kolu olan Türkiye Türkçesi ise yazı dili ve çeşitli ağızlarıyla Balkanlar, Ege Adaları, Anadolu, Kıbrıs, Ortadoğu ile Avrupa ve Asya kıtalarında konuşulmaktadır. Türkçe'yi Türkçe bilmeyenlere öğretme amacıyla yapılan incelemeler göz önüne alındığında, eldeki bilgilerle, bu çalışmaların XI. yüzyıla kadar gittiğini görmekteyiz. Kaşgarlı Mahmut ile başlayan bu etraflı dil incelemeleri, günümüze kadar farklı dil ve şekillerde var olagelmiştir. Günümüzde ise savaş vb. sebeplerle bu öğretim, gerek insani gerek içtimai gerekse iktisadi açıdan bu topraklar için bir hayli önem arz etmektedir.


Biz bu çalışmada, Türkçe ile yeni tanışan insanlara Türkçe'yi sevdirmek ve onların kelime hazinelerine yardımcı olabilmek için günlük dilde çokça karşılaşacağımız kelimeleri görsel olarak anlatmayı tercih ettik.


Bu çalışma, insan ve çevresi hakkında yaklaşık 2000 kelimeyi ihtiva etmektedir. Günlük hayatta sıkça kullanılan cümleler ise diyaloglar üzerinden verilmiştir. Bu çalışmayı hazırlarken yardımını bir an olsun esirgemeyen Grafik tasarımcı Büşra Yurtseven kardeşime teşekkür eder, bu çalışmanın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ederim.


Enes Ağrıkan


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.