Türkçem Benim Ses Bayrağım

Türkçem Benim Ses Bayrağım

Dağlarca 100 Yaşında
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Fazıl Hüsnü Dağlarca, doğumunun 100. yılında büyük bir sergiyle anılıyor. “Türkçem Benim Ses Bayrağım” Dağlarca 100 Yaşında…


Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi(CKM) işbirliğiyle hazırlanan “Türkçem Benim Ses Bayrağım” Dağlarca 100 Yaşında sergisi, Kadıköy Belediyesi ve özel koleksiyonlardan alınan Dağlarca’nın fotoğrafları, kitapları, mektupları, gazete ve dergi kupürleri, şiirleri ve özel eşyalarından oluşuyor.


15 Ekim 2008’de 94 yaşında aramızdan ayrılan Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın yaşamından kesitler veren sergide şairin uzun yaşamı kronolojik bölümler halinde ve bütün yönleriyle ortaya konuyor. 1991-92 yıllarında yaptığı söyleşilerde “Bıraksınlar beni iki yüz yıl, doğanın, insanın, hayvanın, bitkilerin bütün gizlerini çözemezsem beni ve bütün dizelerimi milyonlarca kez yaksınlar. Ya da en uzak yıldıza taksınlar ipimi, beni sallandırsınlar” diyen Dağlarca, binlerce dizesini arkasında bırakarak, ‘içindeki şiir hayvanı’yla birlikte 94 yaşında aramızdan ayrıldı.  Dağlarca şimdi 100 yaşında ama onun söyleyişiyle:


“Asıl yaşım şiir okuduğum, yazdığım, düzelttiğim sürelerin toplamıdır.”


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.