Türkiye - AB İlişkileri
% 7indirim

Türkiye - AB İlişkileri

Tarihsel Gelişimi ve Bugünkü Durumu
  • 19,00 TL17,67 TL

    hopi kampanyası
    0,88 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Türkiye'de bugüne kadar sosyoloji disiplini kapsamında Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkileri konusunda yapılan doktora tezlerinde ticari siyasi,huhuki,kültürel ve iktisadi boyutlar ayrı ayrı tartışılmış,fakat bu parçalı bakış açılarının yarım yüzyılı kapsayan süreçte Türkiye'nin AB perspektifini değerlendirmede tek başlarına yeterli olmadıkları görülmüştür.


Bu çalışma ise ,ilk defa AB ile ilişkileri bir bütün olarak ele alarak ideolojik çıkarımlar ya da öngörülerden uzak ,objektif bir yaklaşımla Türkiyenin uzun ve engebeli AB yolunda kat ettği mesafeyi ve bugünkü durumunun anlaşılmasını kolaylaştıracak tarihsel-sosyolojik yöntem ile gerçekleştitirilen kapsamlı bir analizi önermektedir.


Yapılan çözümlemelede ,öncelikle son derece karmaşık bir fenomen olark karşımıza çıkan AB 'nin kurumsal yapısı okuyuculara tanıtılmakta ,AB -Türkiye  ilişkilerinin dinamik süreçleri gösterilerek AET öncesi ,AET dönemi ve AB dönemi ilşkiler olmak üzere üç ana eksende incelenmektedir. Yapılan analizde Türkiye'nin Ab serüveninde geldiği nokta olumlu ve olumsuz görüş çerçevesinde değerlendirilmeye tabi tutulmaktadır.


Araştırmacı ayrıca , çalışma süresince T:C Avrupa Birliği Bakanlığı başta olmak üzere ,çeşitli kurumların AB programında görevlerde bulunmuş ,bu vesile ile gerek Türkiye'de gerekse Avrupa'nın farklı ülkelerinde AB toplantıları ve konferanslarına katılarak Türkiye'nin adaylığı konusundaki tartışmaları ve değişen gündemi yakından izleme şansına sahip olmuştur.


Çalışmanın sonuca ulaşmasında ve karşılaşılan güçlüklerin aşılmasında yol gözterici olan tez danışmanım olan Sayın Prof.Dr. İbrahim Aslanoğlu'na çalışma ile ilgili desteğini esirgemeyen değerli hocalarıma ve her zaman sabırla yanımda olan ve her konuda beni destekleyen aileme içtenlikle teşekkür etmek isterim.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.