Türkiye Uyan
% 25indirim

Türkiye Uyan

Balkan Savaşı'nın 100. Yılı
  • 10,00 TL7,50 TL

    hopi kampanyası
    0,38 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Türkiye Uyan adlı eseri İbrahim Hilmi 1912 yılında Balkan Savaşları'nın acıları içinde kaleme almıştır. Eser birtakım nefretleri, kinleri, öz eleştirileri de içermektedir.

Balkan Savaşları'nın acılı ve sıkıntılı günlerini elbette günümüz neslinin bilmeye, o günleri ve tarihi yorumlamaya ihtiyacı vardır. Bu kitap bugün böyle bir işlevi yerine getirme görevi üstlenmektedir.

İbrahim Hilmi bu eserinde Balkan Savaşları içinde Avrupalı bir Osmanlı Devleti bir başka deyişle Avrupa'nın erişmiş olduğu uygarlık seviyesine ulaşmış müreffeh güçlü bir Türk Devleti hayal etmiştir. Fakat İmparatorluğun çöküş dönemine tanıklık eden gerçek anlamda bir aydın için bu şartlar altında çağdaş devlet hayalini yaşatmak oldukça güç olmuştur. İbrahim Hilmi bu güçlüğü aşmak için hep ümit içinde olmuş çevresine ve okurlarına da ümit var olmayı, kötü gidişatın çarelerinden biri olarak sunmuştur. Bir anlamda eserin adının Türkiye Uyan olması bu durumla çok yakından ilgilidir.

Türk Harp Edebiyatı'nın önemli eserlerinden biri olarak kabul edilebilecek nitelikleri taşıyan bu eserin Balkan Savaşları'nın 100. yılında Türk okuruna ulaşması canlarını vatanları uğrunda feda eden asil vatandaşlarımızı ve bu milletin kahraman evlatlarını saygı şükran ve minnetle anma borcumuzu umarım yerine getirme yolunda bir adım olabilir.
(Arka Kapak)

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.