Türkiye'de İslami Hareket
% 31indirim

Türkiye'de İslami Hareket

  • 20,00 TL13,80 TL

    hopi kampanyası
    0,69 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu çalışmanın konusu İslam dini değil, Türkiye'deki İslami oluşumlar, İslami akımlardır. Çalışmada İslam dinini değil, bu dinin sınıflar mücadelesinde, değişik sınıflar tarafından nasıl kullanıldığını inceledik..

Türkiye'de İslami akımların bilimsel bir sınıflandırmasının yapıldığını, konuyla ilgili kavramlarda bir netliğe kavuşulduğunu söyleyebilmek zor.

İslamcılık akımı, ülkemizde yeterince tartışılmamış, incelenmemiştir. Biz bu çalışmada Türkiye'de 1960 sonrası İslami oluşumları, sınıfsal temelde belli başlı üç grupta inceledik. Bu grupların İslam dinini kavrayış, yorumlayış ve kullanım biçimlerini ortaya koymaya çalıştık. İslamcılık esas olarak 19. Yüzyılın ikinci yarısından sonra, Batı tarafından tümüyle sömürgeleştirilen İslam dünyasında ortaya çıkan bir ideolojiydi.

Bu çalışmada, İslami kesim içindeki sınıfsal farkları ortaya koymaya ve bu kesim içindeki muhalif anlayışları öne çıkarmaya çalıştık. Cemaatlerin uzlaşıcı, işbirlikçi, sola, demokrasi güçlerine düşman yanları şu ana kadar daha ağır bastığı halde, biz İslami hareket içindeki muhalif yanlara daha çok vurgu yaptık.
(Tanıtım Bülteninden)


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.