Türkiye'de Organize Suç Gerçeği ve Terörün Finansmanı

Türkiye'de Organize Suç Gerçeği ve Terörün Finansmanı

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Organize suçlar ve terörün finansmanı, Türkiye’de öncelikli sorun haline gelmiştir. Geçmiş yıllardan itibaren, organize suç potansiyelinin oluşmasına neden olan faktörlere Irak ve Suriye’deki gelişmeler de eklenince, suç örgütlerinin tehdit düzeyi artmış ve terör örgütleri finansman noktasında kaçakçılık alanına kaymışlardır. Bu durum, Türk organize suç örgütlerinin global düzeyde faaliyet yürütmelerine zemin hazırlarken, terör örgütlerinin de finans kaynaklarından ötürü daha da büyümelerine neden olmuştur. Halihazırda, PKK terör örgütü, finans kaynaklarının çeşitliliğinden ötürü global bir suç örgütü niteliğindedir.

Organize suç ve terör literatürünün dünyaca ünlü isimlerinin de beğenisini alan kitap, Türkiye’de organize suçlar ve terörün finansmanı konularında uzun yıllar başucu bir kitap olacak yeterliliktedir. Kitabı, diğer kitaplardan ayıran temel hususlardan biri, yazarın aynı zamanda mesleği gereği uzun yıllar sahada organize suç örgütleri ile mücadeleye aktif bir şekilde katılması ve örneklendirmelerde sahadaki tecrübelerinden alıntılar yapmasıdır.

 

“Terörizm ve organize suç etkileşimi noktasında, Türkiye’nin rolünün anlaşılması, politika önerileri açısından önemlidir. Bu noktada, Doç.Dr. Mahmut Cengiz’in kitabı önemli bir katkı sunmaktadır. Bölgedeki organize suç konularını doğru anlayabilmek için, kitabın okunması gerekliliktir.”

-Dr. Vanda Felbab-Brown, The Brookings Enstitüsü, Washington DC-

 

“Bir akademisyen ve alan uygulayıcısı olarak Doç.Dr. Mahmut Cengiz’in kitabı, Türk organize suç örgütlerinin nasıl geliştikleri, terör örgütlerinin nasıl finansman sağladıkları gibi konularda, literatüre çok değerli bir katkı durumundadır.”

-Prof. Dr. Mark Galeotti, New York Üniversitesi-

 

“Doç.Dr. Mahmut Cengiz’in kitabı, Türkiye’de organize suçları ve bu suçların terörizmle etkileşimini detaylıca tartışmaktadır. Kitaptaki analizler, literatüre katkıda bulunacak düzeydedir ve organize suçların gerek ulusal gerekse de uluslararası güvenlik neden açısından bir tehdit olduğunu açıklamaktadır.”

-Prof.Dr. Louise Shelley, George Mason Üniversitesi-

 

“Organize suçlar açısından, Avrupa’nın nasıl etkilendiğini öğrenmek istiyorsanız, organize suç ve terörün finansmanı gibi konulara çalışmasında yer veren Doç.Dr. Mahmut Cengiz’in kitabını okumanız gerekir. Kitabın okunmasının, Avrupalı politika uzmanları ve kriminologları için bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum."

-Doç.Dr. Xavier Raufer, Paris Panthéon Assas Üniversitesi-

 

Konu Başlıkları;

Organize Suçların Gelişimi

Türkiye Hukukunda Organize Suçlar

Organize Suç Potansiyeli

Türkiye’nin Coğrafik Konumu ve Organize Suç: İran ve Irak Nasıl Etkiliyor?

Uyuşturucu Madde Ticareti ve Madde Bağımlılığı

Kaçakçılık Suçları

Terörün Finansmanı

Terör Örgütleri ve Sigara Kaçakçılığı

Terör Örgütleri ve Silah Kaçakçılığı

Organize Suçlar ve Terörün Finansmanına Karşı Mücadele Zemini

Organize Suçlar ve Terörün Finansmanına Karşı Polisiye Mücadele


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.