Türkiye'de Piyasa Ekonomisi Ve Küresel Ekonomik Kriz
% 18indirim

Türkiye'de Piyasa Ekonomisi Ve Küresel Ekonomik Kriz

  • 22,00 TL18,04 TL

    hopi kampanyası
    0,90 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Piyasa Ekonomisi konusunda Türkçe literatürde, İstanbul Üniversitesi’nde iki Dünya Savaşı arasında çalışan Alman akademisyenlerin artık güncelliğini kaybetmiş olan eserleri ve bu yazarlardan yapılan bazı çeviriler dışında, pek çalışma yok gibidir. Oysa mevcut iki İktisat Okulu’ndan ana akım Keynesyen Okul olsa dahi, bunun alternatifi, Piyasa Ekonomisi’ni esas alan Hayek’çi yaklaşımdır. Makro modelleme ve politikalar açısından Keynesyen Model, ulus-devlet ekonomisi alanında başarılı sonuçlar verse de; piyasaların işleyişlerinin analizi açısından yeterince açıklayıcı değildir.

Liberal İktisat yaklaşımı, ,“İktisat’ı, Mübadele(alışveriş) Bilimi” olarak tanımlar, kısacası İktisat, Piyasa İlmi’dir. Bu akım, Piyasaların işleyişi hakkında çok açıklayıcı olmakla birlikte; Makro Politikalar konusunu yani Para ve Maliye Politikaları’nı, piyasaya müdahale aracı olarak gördüğü için ilkesel olarak ret eder. Keynesyen İktisat’ı veya Piyasa Ekonomisi yaklaşımını toptan ret edebilecek durumda değiliz. Piyasa Ekonomisi Teorisi’ni geliştirmek isteyen Liberaller’in, Küreselleşme ve Kriz’de, Keynesyen Teori’nin uygulama sonuçlarını izlemelerinde fayda vardır.

Liberaller’in, Keynesyen İktisat’a eleştirisi, devleti piyasalara müdahaleye davet etmesi ve bunun gerekçesi olmasıdır. Küreselleşme sonrasında bu Kriz ortamında, mevcut iki okuldan birisinin kesin doğru olduğunu iddia etmek, bir hayli güçtür. Nitekim Sosyal Refah Devleti Kapitalizm’ine yol açan Keynes ve Beveridge birer Liberal idiler. Aslında Küresel Kriz döneminde de, Piyasa Ekonomisi ve Keynesyen Ekonomi rekabet halindedir. Her ne kadar son yetmiş yıldır Keynesyen Teori, iktisadi hayata öncülük etmiş olsa bile; varılan stagflasyon ve Kriz noktasında; geçerliliği sorgulanmaktadır. Keynesyenler de mevcut Kriz’den, Küreselleşme ile birlikte Liberal politikaların benimsenmesini sorumlu tutmaktadırlar. Eğer Kriz uzar ve Sosyal Refah Devleti, Küresel Kapitalizme dönüşürse Liberteryenler, Keynesyen Para ve Maliye Politikaları ile Kriz atlatılabilirse Keynesyenler, buhrandan güçlenerek çıkacaklardır.

Mevcut Kriz’in varlığı devleti, piyasaların başına koordinatör olarak diken Keynesyen yaklaşımın, konjonktürel hareketleri, önlediği iddiasını yalanlamaktadır. Dahası devletin gözetiminde kiedilgen girişimci zümreleri ile Kapitalizm’in sürdürülebilmesi de, tartışmalıdır. Piyasaların, faktör akışkanlıklarının artışına, girişimcilerin hırslarına ve atılımlarına, yeniliklerine ihtiyacı vardır. Kalkınma ve büyüme; piyasa ekonomisi içerisin de başlatılmış ve sürdürülmüş bir harekettir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.