Türkiye'nin Ödemeler Dengesi
% 18indirim

Türkiye'nin Ödemeler Dengesi

  • 18,00 TL14,76 TL

    hopi kampanyası
    0,74 Paracık
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Dış ve iç ekonomik denge arasındaki güçlü ilişki, ödemeler dengesi verilerini iktisadi analiz ve politikaların vazgeçilmez bir aracı haline getirmektedir. Dünya ekonomisinde 1980'li yıllardan itibaren mal, hizmet ve faktör hareketlerinin boyut ve kapsamının giderek genişlemesi, ödemeler dengesinin daha yakından izlenmesini ve analiz edilmesini zorunlu kılmaktadır.


Uluslararası iktisadi ilişkilerin giderek gelişmesi ve derinleşmesi ile birlikte ödemeler dengesine dahil edilen işlemlerin tanımları, hesap türleri ve standartları değişmektedir. Ödemeler dengesi standartlarını belirleyen IMF, 1948 yılından bu yana altı el kitabı yayınlayarak ölçüm ve standartların oluşturulmasına öncülük etmektedir.


Bu kitap ödemeler dengesi altıncı el kitabını esas alarak ödemeler dengesi metodolojisi, uluslararası yatırım pozisyonu, milli gelir ve dış denge ilişkisini güncel verilerle ele alırken, aynı zamanda Türkiye'nin 2001-2014 yılları arasındaki ödemeler dengesi verilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kitap, iktisat formasyonu almakta olan öğrenciler kadar konuyla ilgili araştırmacılar için de bir başvuru kaynağı olmayı hedeflemektedir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.