Tutiname
% 25indirim

Tutiname

  • 18,00 TL13,50 TL

    hopi kampanyası
    0,68 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Tutiname, Binbir Gece Masalları, Binbir Gündüz Masalları ve Kırk Vezir Hikayeleri geleneğiyle akraba, semboller ve alegoriler zengini bir Doğu klasiği. Tuti bildiğimiz papağan, Papağanname de denebilir kitabın adına. Tutiname, Doğu'nun bilgeliği ve ahlaki değerlerinin temsili üstlenen papağanın anlattığı hikayeler silsilesinden oluşuyor.


Kitabın özeti şöyle: Ticaret için sefere çıkmaya niyetlenen Hoca Said, karısı Mahşeker'i akıl hocası olarak gördüğü kıymetli tutisine emanet eder. Bir süre sonra Mahşeker'i tesadüfen gören bir beyzade kadına aşık olur. beyzadenin ona olan ilgisinden haberdar olan Mahşeker de yakışıklı adama kavuşma sevdasına düşer. Ancak Hoca Said'in nasihati üzerine bu meseleyi tutiye danışmaya karar verir. Sahibinin emanetine ihanet etmek istemeyen tuti, Mahşeker'in beyzadenin yanına gitmesine engel olmak için ona 30 gece boyunca hikayeler anlatır. tutinin aldığı bu zekice önlem hem Mahşeker'in adının kötüye çıkmasına hem de Hoca Said'in itibarının zedelenmesine engel olur.


Günümüz Türkçesiyle tam metin halinde hazırlanan Tutiname hikmetli Doğu zekası veğ edebiyatının parlak ve ilham verici bir örneğidir.


Yorum Sayısı: 1

masallarımız, bizim kültürümüzdür. masallarını unutan toplumlar, geleceklerini yaratamazlar, yok olurlar. insanlığın birikimlerini unutmak, yok saymak, hergün sıfır hafızayla güne başlamak gibidir. çocuklarımızı masallarımızla beslediğimizde, yarınlara güçle bakabilecek kuşaklar yetiştireceğiz. bugünü anlamak için yarınımızı bilmek değerlidir.

F
Filiz Kartal  -   01.04.2016