Üç Tanrı mı?Tek Tanrı mı?

Üç Tanrı mı?Tek Tanrı mı?

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bütün semavi dinler tarafından Allah'ın bir olduğu kabul edilmektedir. bu evrensel bir gerçektir. Ne var ki, Hıristiyanlıkta Tanrı'nın Kendini üç ayrı kişilikle açıkladığına inanılıyor. Üç tanrıya inanış olarak yanlış anlaşılması nedeniyle Üçlü-Birlik öğretisi diğer tek tanrılı dinler karşısında hep bir tartışma konusu olmuştur.
İslâm kelâmcıları Allah'ın Zatıyla (öz varlığı ile) ilgili olarak derin değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Üçlü-Birlik ilahiyatı, doğru anlaşıldığında bu incelemelere ışık tuttuğunu görüyoruz. Bu araştırmada Üçlü bBirlik konusu hem İslâm'ın, hem de Kutsal Kitap'ın bakış açısından ele alınmaktadır. 1994'te "Üçlü-Birlik Ne Demektir?" başlığı ile ilk baskısı yayınlanan bu kitapta, Üçlü-Birliğin (Tevhit'te Tesis) esasları Kutsal Kitap'ın (Tevrat, Zebur ve İncil) öğretisine dayanarak incelenmektedir. Amaç, Allah'ın Kutsal Yazılar'da Kendini tanıttığı gibi anlatmaktan başkası değildir.
Allah'ı hiçbir şeye benzetemeyiz. Kutsal Kitap'ta Allah, kendini tek varlıkta zuhur eden üç bilinç merkezi, üç benlik olarak açıklamaktadır. O'nu tıpkı insanlardaki gibi tek bir varlıkta tek bir benlik şeklinde kendimize benzetirsek, işte o zaman O'na eş koşmuş oluruz!
Bu incelemenin sonunda Allah hakkında daha doğru bir anlayışa sahip olup Tanrı'yla ilişkimizi zenginleştirebilirseniz, ne mutlu bize!
"Carlos Madrigal'ın "Üçlü-Birlik Ne Demektir" adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim." Dominik PAMİR (Sent Antuan Kilisesi), "Kutsal Üçlü-Birlik Gizi" kitabının Önsözü.
"Bu kitabın yazarı Carlos MADRİGAL (İstanbul Protestan Kilisesi'nin Ruhani Önderi), ilk kez 19852te ülkemize gelmişti. İlahiyat dünyasında hassas olan bu konuda çok güzel bir çalışma yapmıştır." Behnan KONUTGAN (Kitab-i Mukaddes Şirketi)


Apologia

Apologia

Carlos Madrigal

26,25 TL
Mesih ve Birlik

Mesih ve Birlik

Carlos Madrigal

3,45 TL
Apologia

Apologia

Carlos Madrigal

27,9 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.