• Uçurtma Mevsimi% 25indirim
    Uçurtma Mevsimi
    Uçurtma Mevsimi

Uçurtma Mevsimi

  • 10,00 TL7,50 TL

    hopi kampanyası
    0,38 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İlk Kitabıyla Geniş Bir Okuyucu Kitlesi Edinen Kaan Murat Yanık’tan Sımsıcak Hikayeler: Uçurtma Mevsimi


Daha ilk kitabından kendisine geniş bir okuyucu kitlesi edinen Kaan Murat Yanık, öyküleriyle devam ediyor yolculuğuna. Çeşitli dönemlere dair anlatılarının yanı sıra günümüzde geçen öyküleri Uzakdoğu’dan Avrupa’ya dünyanın çeşitli mekânlarını mesken tutuyor. Daha önemlisi, Uçurtma Mevsimi’nde kendini ve dünyasını katmayı başarıyor yazdıklarına. Güneş bulutların ardından göğsünü öne çıkararak ilerledi, içinde herkese yetecek kadar felaket taşıyor gibiydi, kızıllaştı, bir derdi vardı belli ki. Gitgide kabardı, kabardı, çatladı sonunda. O çatlaktan bir kız düştü yere. Portakala benziyordu bu kız. Her yerinden buhur tütüyordu ve o da kendi sessizliğinin yegâne dinleyicisiydi.


Kum zerrelerinin dansı bitmiş, rüzgâr çölü çırpmaya başlamıştı. Milyonlarca kum tanesi dumanları ile beraber göğe yükseliyor, yer çekimine mukavemet göstermeden yere düşüp hiçliğe karışıyorlardı. Kız turuncu gözlerini adamın üstünde dolaştırdı; adamın neresine baksa orada bir yara açılıyor, beyaz renk kan süzülüyordu toprağa. Elleriyle bastırmaya çalıştı adam patlayan yerlerini. Kıza arkasını döndü, bacaklarını karnına çekip yan yattı.


Kız yanına yaklaştı adamın, ellerini bileklerine sürdü üç kez, “Hadi gidelim,” dedi.
“Gitmeyelim,” dedi adam ürkerek, “çok yorgunum.”
“Gidelim,” dedi kız tekrar. “Bak, rüzgâr da hızlandı.”
“Uyursak geçmez mi, içimde görünmeyen yüzlerce yara var,” dedi adam.
“Olur arada böyle, uyursak geçmez belki ama uçurtma uçursak kesin geçer,” dedi kız.


Butimar

Butimar

Kaan Murat Yanık

15 TL
Kalküta

Kalküta

Kaan Murat Yanık

7,92 TL

Bir yazar, eserini kaleme alırken o esere hem kendisini hem de dünyasını yani ruhunu katabildiği ölçüde okur üzerinde etkili olabiliyor. Kaan Murat Yanık, Uçurtma Mevsimi eserine ruhunu yansıtabildiği için ele aldığı öyküyle de okurlara tesir edebiliyor. Bu eseri okuyan okurlar, hayatta kendi sessizliklerini dinleyebildikleri ölçüde başarılı olabilecekleri gibi iç huzuru da yakalayabileceklerini anlıyorlar. Okurlar, bu eserde Uzakdoğu, Güney Amerika ve İstanbul gibi coğrafyalara ait öyküleri okuyarak buralardaki yaşamların ve zaman kırılmalarının izini sürüyor. Divan edebiyatıyla, Güney Amerika edebiyat tarzı olan büyülü gerçekçilik akımının iç içe geçtiği bir öykü okumak isteyenler bu eseri mutlaka okumalıdır.

Kaan Murat Yanık, Uçurtma Mevsimi eserinde okura vermek istediği ana mesajlardan birisi metropollerde insanların nasıl yalnızlığa itildiği ve bu yalnızlığında insanların hayatlarında aşk dahil her değeri nasıl sıradanlaştırdığıdır. Yazar, bu eserinde günümüzde aşkın yozlaştırılmasına karşı çıkarak, okurlarının aşka değişik bir bakış açısı ile bakmalarını sağlamaya çalışmıştır. Bu eser, içeriğinde 28 öykü barındırmakla birlikte her bir öykü okurun dimağında ayrı bir tat bırakıyor. Yazar, bu eserini iki yıl gibi uzun bir çalışma döneminin ardından oluşturmuş olup, Türk Edebiyatının sıradanlaştığı bir dönemde bu eserde yer alan öyküleriyle okurlara adeta nefes aldırıyor. Yazarın, bu eserinde yer alan öykülerde insan yaşamına dair birçok ayrıntının yanında fantastik ögelere de yer vermesi öykülerinin içeriğini daha da zenginleştirmiştir.

Kaan Murat Yanık, Uçurtma Mevsimi eserinde Müslümanların günümüzde Peygamberimizin (s.a.v) hayat felsefesi olan bir lokma ve bir hırka anlayışından ne kadar uzakta yaşadığının, Müslümanların lükslerinden taviz vermeyerek burjuvazinin uşağı haline nasıl geldiğinin, Müslümanların gönüllerini rahatlatmak amacıyla burjuvazi ve İslam’ı nasıl örtüştürmeye çalıştığının ve bunun hesabının Müslümanlar tarafından ahirette kesinlikle verilemeyeceğinin okurlarına uyarısını yapıyor. Yazarın, bu eserinde okurlarına yaptığı en önemli uyarılardan biri de aşkın ucuz bir edebiyat masalı olmadığıdır. Yazar, bu eserinde uçurtma, uçursak belki geçer sözüyle okurlarının acılarını deşiyor.

Kaan Murat Yanık, 1988 yılında dünyaya gelmiştir. İstanbul Kültür Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiştir. Yazarın, öykü, makale ve denemeleri çeşitli basın yayın kuruluşlarında yayınlanmıştır.

Yorum Sayısı: 1

Kaan Murat Yanık, Uçurtma Mevsimi eserinde 30’a yakın öykü ile okurlarını, Uzakdoğu’dan Avrupa’ya kadar uzun bir seyahate çıkarıyor. Yazar, bu eseri ile hayal dünyasında sınır tanımadığını okurlarına göstermiştir. Bu eseri okuyan okurlar, yazarın ne kadar ilginç bir çocukluğa sahip olduğu hakkında da bilgi sahibi oluyorlar. Yazarın, bu eserinin anlatımında argo kelimelere yer vermesi başka şekilde anlatılamaz mıydı diye sizi düşündürtüyor. Çünkü bu argo kelimeler, çocuklarınızın bu hikayelerden...devamını oku

K
Kamil Soyak  -   27.06.2016